Start Poradniki Jakie są nowe zasady podróżowania w Wielkiej Brytanii?

Jakie są nowe zasady podróżowania w Wielkiej Brytanii?

1593
Photo by Nick Fewings on Unsplash

Od poniedziałku pasażerowie międzynarodowi muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, jeśli chcą podróżować do Wielkiej Brytanii. Korytarze podróżne – które zwalniają pasażerów przybywających z niektórych krajów z kwarantanny – również zostaną zawieszone.

Od godziny 04:00 GMT w poniedziałek 18 stycznia osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii będą musiały okazać dowód negatywnego wyniku testu Covid-19 przed wyjazdem. Może to zająć do trzech dni przed rozpoczęciem podróży.

Osoby, które nie zastosują się, zostaną ukarane grzywną w wysokości 500 funtów, a funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzą wyrywkowe kontrole.

Kto jest zwolniony z testowania?
Dzieci do lat 11;
Pasażerowie ze wspólnego obszaru podróży (Republika Irlandii, Wyspy Normandzkie lub Wyspa Man);
Podróżni z Falklandów, Wysp Wniebowstąpienia i Świętej Heleny;
Przewoźnicy, załogi lotnicze, międzynarodowe kolejowe i morskie;
Podróżni z Saint Lucia, Barbados, Antigua i Barbuda przybywający do Wielkiej Brytanii przed 21 stycznia;

Kto musi poddać się kwarantannie i jak zmieniły się korytarze podróżne?
Nawet przy nowych wymaganiach dotyczących testów podróżni – w tym obywatele Wielkiej Brytanii – muszą nadal izolować się przez 10 dni po przyjeździe. Osoby przybywające z kilkudziesięciu krajów znajdujących się na brytyjskiej liście korytarzy podróży nie są już zwolnione z kwarantanny, po decyzji o zawieszeniu ich od godziny 04:00 GMT w poniedziałek.

Wszyscy podróżni muszą podać dane kontaktowe i swój adres w Wielkiej Brytanii.

Szkocja , Walia i Irlandia Północna mają własne zasady kwarantanny, które różnią się nieznacznie.

Kto jest zwolniony z kwarantanny?
Niektórzy podróżujący w interesach nie muszą już poddawać się kwarantannie przy ponownym wjeździe do Wielkiej Brytanii, a niewielka liczba innych miejsc pracy jest z tego zwolniona, w tym specjaliści artystyczni, dziennikarze, personel obronny i kierowcy.
Czy mogę zapłacić za test skracający kwarantannę?
Osoby przybywające do Anglii z niektórych krajów mogą skrócić okres kwarantanny, płacąc za prywatny test Covid .

Test musi zostać zarezerwowany przez podróżnych przed podróżą i można go wykonać dopiero po pięciu pełnych dniach izolacji.

Testy kosztują od 65 do 120 funtów, a wyniki są zwykle otrzymywane w ciągu 24 do 48 godzin.

Osoby, które uzyskają wynik negatywny, mogą przestać samoizolować się po uzyskaniu wyniku. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, muszą poddać się kwarantannie przez kolejne 10 dni od daty testu.

Rząd opublikował listę zatwierdzonych prywatnych firm testujących.

Czy można zostać ukarany grzywną za złamanie zasad?
Łamanie zasad kwarantanny jest przestępstwem, a ludzie mogą zostać ukarani grzywną i skazani na karę.

Brak samoizolacji może oznaczać grzywnę w wysokości 1000 funtów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej lub 480 funtów w Szkocji. Grzywny w Anglii dla uporczywych przestępców podwoiły się do 10 000 funtów.

W Anglii może zostać nałożona kara w wysokości do 3200 GBP za podanie niedokładnych danych kontaktowych lub 1920 GBP w Walii.

Za niewypełnienie formularza lokalizatora pasażerów grozi również grzywna w wysokości 100 funtów.

W jakie obszary obowiązuje zakaz podróżowania?
Każdy, kto był w jakimkolwiek kraju Ameryki Południowej lub Portugalii w ciągu ostatnich 10 dni lub przez niego przejeżdżał, nie będzie mógł wjechać do Wielkiej Brytanii.

Portugalia została uwzględniona ze względu na jej silne powiązania z Brazylią, podobnie jak Wyspy Zielonego Przylądka u wybrzeży Afryki Zachodniej i Panamy w Ameryce Środkowej.

Zakaz jest środkiem mającym na celu próbę ochrony Wielkiej Brytanii przed nowym i potencjalnie bardziej zaraźliwym szczepem koronawirusa , który pojawił się w Brazylii.

Podróż jest już zakazana z każdego kraju w południowej Afryce w odpowiedzi na inny wariant Covid, który został zidentyfikowany w RPA.

Zasady nie mają zastosowania do obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii, posiadaczy wiz długoterminowych lub osób z prawem pobytu – muszą oni jednak odizolować się od siebie, nawet jeśli normalnie byliby zwolnieni.

Zwolnieni będą również przewoźnicy podróżujący z Portugalii w celu transportu podstawowych towarów.