Start Poradniki Jaki paszport dla dziecka urodzonego w Wielkiej Brytanii?

Jaki paszport dla dziecka urodzonego w Wielkiej Brytanii?

12712

Kiedy rodzicom mieszkającym w UK rodzi się dziecko, jedną z rzeczy, o których muszą pomyśleć tuż po rozwiązaniu jest sprawa paszportu. Najczęściej rodzice decydują się na paszport polski, nie zdając sobie sprawy, że wyrobienie brytyjskiego paszportu jest o wiele prostsze.

Jednym z plusów starania się o brytyjski paszport jest to, że nie trzeba jechać do konsulatu. Wszystko można załatwić korespondencyjnie. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełniać przy staraniu się o taki paszport. Oprócz odpowiednich dokumentów ważne jest dokładne wypełnienie wniosku paszportowego.

Aby dostać brytyjski paszport dla dziecka trzeba udowodnić, że przynajmniej jedno z rodziców przepracowało w UK ponad 5 lat przed narodzeniem pociechy. Najlepszym na to dowodem jest dokument P60. Ważne jest udokumentowanie, że wnioskodawca był samowystarczalny i nie korzystał z pomocy państwa. Wnioski osób korzystających z benefitów lub o niskich dochodach bywają odrzucone.

Wniosek o paszport

Wniosek o paszport można uzyskać za darmo w wyznaczonych placówkach poczty. Do wniosku dołączamy następujące dokumenty:

  • oryginał aktu urodzenia dziecka,
  • dwa zdjęcia paszportowe dziecka,
  • dokument, na podstawie którego dziecko wjechało do UK (jeśli nie urodziło się w Wielkiej Brytanii),
  • podpis osoby trzeciej potwierdzający tożsamość dziecka,
  • paszporty obojga rodziców,

Do wniosku dołączamy wspomniane wcześniej dokumenty potwierdzające, że rodzice mieszkają i pracują w UK od ponad 5 lat. Na poczcie kupujemy specjalny znaczek, czyli opłatę paszportową i dołączamy go również do wniosku.

Poświadczenie tożsamości dziecka wygląda w ten sposób, że na odwrocie zdjęcia osoba potwierdzająca tożsamość pisze zdanie o następującej treści:” I certify that this is a truelikeness of (imię i nazwisko dziecka), następnie osoba ta składa podpis i wpisuje datę. Tożsamość dziecka może potwierdzić obywatel Wielkiej Brytanii, który zna jednego z rodziców dziecka przez co najmniej 2 lata i wykonuje jeden z poniższych zawodów: księgowy, pilot, adwokat, prezes/dyrektor spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, radny, urzędnik, dentysta, kierownik organizacji charytatywnej, agent ubezpieczeniowy (na pełnym etacie), policjant, pracownik socjalny, nauczyciel, wykładowca, farmaceuta, profesjonalny fotograf, optyk, oficer sił zbrojnych.

Ważne jest, aby osoba ta nie była z nami spokrewniona i nie mieszkała pod tym samym adresem co my.

Usługa Check&Send.

Usługa ta polega na tym, że pani na poczcie dokładnie sprawdza nasz wniosek. Pozwala to na upewnienie się, że nasz formularz został wypełniony prawidłowo i że mamy wszystkie potrzebne dokumenty. Usługa ta jest odpłatna.

Brytyjski paszport dla dziecka jest ważny przez pięć lat.

Wniosek o paszport można również wypełnić online https://www.gov.uk/get-a-child-passport