Start Polecane Jak kupić dom w Wielkiej Brytanii?

Jak kupić dom w Wielkiej Brytanii?

3248

Własny dom to marzenie wielu osób. Coraz więcej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii decyduje się na zakup nieruchomości. Przy dziesiejszych cenach za wynajem mieszkania lub domu, zakup na własność wydaje się bardziej korzystny.

Dla tych, którzy nie kupili, ale planują w przyszłości zakup domu na Wyspach mamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Pierwszym krokiem, od którego należałoby zacząć proces zakupu mieszkania czy domu jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Jeśli wiemy jaki kredyt dostaniemy, będziemy wiedzieć na jaki dom nas stać i do jakiej kwoty szukać domu.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zależy ona od naszych zarobków. Im więcej zarabiasz, tym twoja zdolność kredytowa jest większa. Znaczenie ma również twój credit score, a credit score zależy od tego czy masz karty kredytowe, czy używasz tych kart i czy je spłacasz lub czy miałeś kiedyś niespłacone pożyczki.

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Można udać się do regionalnego mortgage advisera, którego bardzo prosto znajdziemy w internecie. Można też pójść do swojego banku lub też banków na high street.

Co dalej?

Wiemy już ile możemy pożyczyć, więc czas na poszukiwania wymarzonego gniazda. Najlepszym miejscem na zakupy będzie w tym przypadku internet. Najbardziej popularne portale, gdzie można znaleźć ciekawe oferty to: Zoopla, Rightmove, Find a Property czy Proletation. Wystarczy wpisać postcode okolicy, w której chcielibyśmy mieszkać. Można też przejechać się po okolicy, w ktrórej chcielibyśmu kupić dom. 29 proc. domów w Wielkiej Brytanii ma wystawioną tablicę, na której widnieje informacja, że dom jest na sprzedaż.

Jeśli znaleźliśmy dom, który nas interesuje i umawiamy się na spotkanie w celu obejrzenia nieruchomości, warto przyprowadzić ze sobą osobę z doświadczeniem, np. znajomego budowlańca, który zna się na dachach, bojlerach, oknach itp. Jeśli akurat nie znamy nikogo takiego, warto jest zadać kilka pytań osobie, która pokazuje nam dom. Pytamy wtedy o to jak stary jest bojler, kiedy zostały wymienione okna, czy nie ma problemu z grzybem.

Składamy ofertę

Kiedy wybraliśmy już dom i jesteśmy pewni, że chcemy go kupić, następnym krokiem jest złożenie oferty. Kontaktujemy się z agencją lub bezpośrednio z właścicielem i oferujemy kwotę, za którą chcielibyśmy kupić dom, czyli negocjujemy.

Jeżeli właściciel zgadza się na naszą ofertę, zaczynamy załatwiać wszystkie sprawy prawne. Przede wszystkim musimy znaleźć prawnika, który zajmie się naszymi sprawami. Prawnika możemy poszukać w internecie lub skorzystać z rekomendacji osób, które już kupiły dom i mają kogoś godnego polecenia.

Wielu Polaków ma problem z językiem prawniczym, dlatego w Wielkiej Brytanii działa wiele polskich biur prawnych, z których pomocy można skorzystać przy zakupie domu.

Aby dostać kredyt na dom trzeba mieć około 10 proc. wkładu własnego. Im większy wkład własny, tym mniejsze oprocentowanie kredytu. Wpłacamy te pieniądze do naszego prawnika, bank wpłaca całą kwotę na jaką został wyceniony dom do naszego prawnika, nasz prawanik przelewa te pieniądze do prawnika sprzedającego, a ten wypłaca pieniądze osobie, która sprzedała dom. Wszystko dzieje się online.

Przed zakończeniem kupna domu trzeba mieć również ubezpieczenie na dom, takie są wymagania banku.

Własny dom to nie tylko miejsce do zamieszkania, ale przede wszystkim inwestycja. Za dziesięć lat cena domu, który zakupimy teraz może być o pięćdziesiąt a nawet o sto procent wyższa.