Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca 2016 roku.
Co oznacza Brexit? Jest to słowo, które stanowi skrót od Britain i exit – wyjście, czyli oznacza ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Kto może głosować? Do głosowania uprawnieni są obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii i Commonwealth mający skończone 18 lat i mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz obywatele brytyjscy mieszkający za granicą, którzy zostali zapisani na listę wyborczą w ciągu ostatnich 15 lat. Ponadto obywatele Gibraltaru.
Polacy mieszkający na Wyspach, którzy nie mają brytyjskiego obywatelstwa, nie będą mogli głosować w referendum.
Na jakie zmiany zgodził się David Cameron negocjując z Unią? Jeśli Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w Unii, natychmiast wejdzie w życie umowa, według której m.in.: zasiłek rodzinny, czyli child benefit dla dzieci mieszkających za granicą, podczas gdy rodzic pracuje w UK, będzie przeliczony według kosztów życia danego kraju. Przez okres 4 lat każdy obywatel Unii Europejskiej w tym Polacy, będą musieli czekać na ulgi podatkowe, benefity i dotacje.
Cameron początkowo chciał całkowitego zakazu płacenia benefitów na dzieci, które mieszkają w innym kraju i 13 lat wstrzymania ulg podatkowych i benefitów.
Jak długo potrwa proces wyjścia UK z Unii Europejskiej?Minimalny okres na opuszczenie Unii to dwa lata po głosowaniu. W tym czasie Wielka Brytania będzie nadal przestrzegać traktatów i prawa UE, ale nie będzie brała udziału w podejmowaniu decyzji.