Start Polecane Grypa, przeziębienie a może COVID. Co czym się charakteryzuje?

Grypa, przeziębienie a może COVID. Co czym się charakteryzuje?

1371

Przeziębienia, grypa i Covid-19 są wywoływane przez różne wirusy, ale mogą mieć podobne objawy.

Większość osób, które chorują na koronawirusa, będzie miało co najmniej jeden z kluczowych objawów

  • wysoka temperatura
  • nowy, ciągły kaszel
  • utrata lub zmiana zmysłu węchu lub smaku.

Co więc powinieneś wiedzieć o innych rzeczach, które możesz złapać w nadchodzących miesiącach?

Czy gorączka oznacza, że ​​mam koronawirusa?

Wysoka temperatura to 37,8 ° C lub więcej. Taka gorączka może się zdarzyć, gdy organizm walczy z jakąkolwiek infekcją – nie tylko z koronawirusem. Do pomiaru najlepiej jest użyć termometru. Ale jeśli go nie masz, sprawdź, czy Ty lub osoba, o którą się martwisz, nie czujesz gorąca w dotyku na klatce piersiowej lub plecach. Chociaż gorączka jest głównym objawem koronawirusa, może to być grypa lub inna infekcja. Wysoka temperatura jest mało prawdopodobna w przypadku przeziębienia. Jeśli masz gorączkę, umów się na test na koronawirusa – możesz skorzystać z usługi koronawirusa NHS 111 online.

A co z kaszlem?

Jeśli masz przeziębienie lub grypę, możesz mieć kaszel i inne objawy. Grypa zwykle pojawia się nagle i chorzy często odczuwają bóle mięśni, dreszcze, bóle głowy, zmęczenie, ból gardła, katar lub zatkany nos, a także kaszel. To jest gorsze niż silne przeziębienie. Przeziębienia zwykle rozwijają się bardziej stopniowo i są mniej dotkliwe, chociaż nadal powodują złe samopoczucie. Wraz z kaszlem może wystąpić kichanie, ból gardła i katar. Gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy występują rzadko. Kaszel spowodowany koronawirusem oznacza dużo kaszlu przez ponad godzinę lub trzy lub więcej napadów kaszlu lub „epizodów” w ciągu 24 godzin. Jeśli zwykle masz kaszel z powodu długotrwałego schorzenia, takiego jak POChP, może on być gorszy niż zwykle. Powinieneś przejść test na koronawirusa, jeśli rozwinie się nowy, ciągły kaszel.

Co oznacza utrata lub zmiana zapachu lub smaku?

Są to kluczowe objawy koronawirusa i oznaczają, że powinieneś przejść test. Nadal może być tak, że masz zwykłe przeziębienie. Ale musisz to sprawdzić, nawet jeśli nie czujesz się źle, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Czy kichanie oznacza, że ​​mam koronawirusa?

Kichanie nie jest objawem koronawirusa i jeśli nie masz też gorączki, kaszlu lub utraty węchu i smaku, nie potrzebujesz badania. Kropelki kichania mogą jednak przenosić infekcje, więc złap je w chusteczkę, wyrzuć do kosza, a następnie umyj ręce.

Pamiętaj:

  • Regularnie myj ręce
  • Użyj zakrycia twarzy, gdy dystans społeczny nie jest możliwy
  • Staraj się zachować dystans od tych, których nie ma w twoim domu
  • Więcej osób w Anglii jest również w tym roku szczepionych na grypę w okresie poprzedzającym zimę.

Co powiesz na katar lub zatkany nos?

Gdy zbliżamy się do zimy, gdy dzieci wracają do szkoły i otwiera się coraz więcej miejsc pracy, wiele osób przeziębi się. Katar nie jest powodem do poddania się testom na koronawirusa, mówi NHS Scotland. Dane z aplikacji, która monitorowała objawy Covid-19 , zgłoszone przez użytkowników w Wielkiej Brytanii, sugerują, że dzieci rzadziej zgłaszają objawy ze strony układu oddechowego i częściej cierpią na gorączkę, bóle głowy, zmęczenie i wysypki skórne.

A jeśli jestem bardzo chory?

Osoby z koronawirusem mają szeroki zakres objawów, od łagodnych do ciężkich, chociaż niektórzy w ogóle nie będą mieli żadnych, ale nadal mogą być zakaźni.

Jak leczyć koronawirusa w domu

Objawy mogą pojawić się do dwóch tygodni po ekspozycji na koronawirusa, ale zwykle około piątego dnia. Brak tchu może być oznaką poważniejszej infekcji koronawirusem. Jeśli masz problemy z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem przez Internet lub telefon lub z usługą internetową NHS 111 dotyczącą koronawirusa. Jeśli bardzo martwisz się nagłą dusznością, zadzwoń pod numer 999.

NHS radzi:

Zadzwoń pod numer 111, jeśli martwisz się o niemowlę lub dziecko poniżej piątego roku życia
Jeśli Twoje dziecko źle się czuje, pogarsza się lub uważasz, że dzieje się coś poważnego, zadzwoń pod numer 999
Nie zwlekaj z uzyskaniem pomocy, jeśli się martwisz. Zaufaj instynktowi.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKoronawirus: Czy powinniśmy wysłać do szkoły dziecko z przeziębieniem?
NastępnyKampania NHS „Help Us Help You- Pomóż nam, Pomóż sobie”