Start Wiadomości Firmy wodociągowe w UK mają zmienić sposób naliczania rachunków

Firmy wodociągowe w UK mają zmienić sposób naliczania rachunków

672
Photo by JJ Badenhorst on Unsplash

Według agencji PA Media, brytyjskie przedsiębiorstwa wodociągowe są zachęcane do wykazania się większą 'kreatywnością’ w sposobie naliczania opłat od klientów, co ma pomóc w obniżeniu rachunków i oszczędzaniu zużycia energii.

Zgodnie z nowymi wymogami organu nadzorującego branżę wodociągową Ofwat, firma Affinity Water, która zaopatruje gospodarstwa domowe w południowo-wschodniej Anglii, wprowadzi na próbę tańsze opłaty dla około 1 500 wybranych gospodarstw domowych za mniejsze zużycie wody oraz będzie stosować stopniowo wyższe stawki za zużywanie większych ilości wody.

Firma podkreśliła, że spodziewa się, iż co najmniej dwa na trzy domostwa objęte tą próbą, która rozpocznie się jeszcze w tym roku, będą płacić mniej za wodę niż obecnie.

Komunikat ten ogłoszono w sytuacji, kiedy gospodarstwa domowe w Anglii i Walii odnotują największy wzrost rachunków za wodę w ciągu prawie 20 lat od kwietnia, kiedy to wzrosną one do średnio 448 GBP rocznie.

Ofwat zapowiedział, że eksperymentalne rozwiązania mogą dotyczyć między innymi pobierania okresowych opłat w celu obniżenia rachunków za wodę w zimie, obniżenia rachunków dla domów z kranami ogrodowymi i podjazdami z nawierzchnią przepuszczalną oraz opłat mających na celu zmniejszenie zużycia wody w okresach, kiedy jest jej mniej.