Start Polecane Czterodniowy tydzień pracy na Wyspach

Czterodniowy tydzień pracy na Wyspach

846

Eksperyment przeprowadzony na Wyspach pokazał, że czterodniowy tydzień pracy nie pogarsza wydajności pracowników.

Badania skutków czterodniowego tygodnia roboczego przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge i z Boston College w USA, objęły 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2 900 osób. Firmy te zdecydowały się na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób. Nie wiązało się to ze spadkiem płac. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.

Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia roboczego znacząco obniżyło wskaźniki stresu i chorób wśród tzw. siły roboczej. 71 proc. pracowników po zmianie zgłosiło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe, a 39 proc., że jest mniej zestresowanych w porównaniu do poprzedniej sytuacji.

Naukowcy odnotowali także 65-procentową redukcję dni chorobowych, a o 57 proc. spadła liczba pracowników rezygnujących z pracy na rzecz innej firmy. Jednocześnie przychody objętych badaniem firm nie spadły. Przeciwnie – po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.).

56 spośród 61 firm (czyli 92 proc.), które wzięły udział w brytyjskim programie pilotażowym, ogłosiło, że zamierza kontynuować czterodniowy tydzień roboczy. 18 firm potwierdza, że wprowadzi tę zmianę na stałe.