Start Poradniki Brytyjskie obywatelstwo

Brytyjskie obywatelstwo

5648

Poradnik dla obywateli Unii Europejskiej ubiegających się o obywatelstwo brytyjskie.

(I) Obywatele UE mogą ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie drogą naturalizacji (Naturalisation),

(II) Wymogi, które należy spełnić i (w większości) udokumentować:

 1. Być w wieku powyżej 18 lat,
 2. Być zdrowym umysłowo,
 3. Posiadać zamiar dalszego życia w UK,
 4. Umieć komunikować się w języku angielskim (lub walijskim, gaelickim szkockim),
 5. Posiadać “wystarczającą” wiedzę o życiu w UK,
 6. Być osobą o dobrej reputacji,
 7. Być rezydentem UK co najmniej 5 lat (uzyskując rezydenturę stałą), z czego:
  Okres 5 lat rezydentury musi upłynąć przed datą złożenia aplikacji,
  Nie przebywać więcej niż 450 dni poza granicami UK w okresie tych 5 lat,
  Nie przebywać więcej niż 90 dni poza granicami UK w ostatnich 12 miesiącach tych 5 lat,
  Być wolnym od wykroczeń imigracyjnych w okresie tych 5 lat.
 8. Dla obywateli Unii Europejskiej dodatkowo należy posiadać rezydenturę stałą przez okres 12 miesięcy przed złożeniem aplikacji o obywatelstwo. Czyli w praktyce aplikację można złożyć dopier po upłynięciu 6 lat od przybycia od UK.

Kroki procesu i dokumentacja wymogów:

Proces rejestracji należy zacząć od spełnienia wymogów 4 i 5. Osoby, które władają jednym z wymienionych języków mogą podejść do egzaminu „Life in the UK test”. Oficjalne materiały do przygotowania się do egzaminu można kupić on-line z The Stationery Office (link na końcu dokumentu). Dostępnych jest kilka różnych książek, najważniejszą jest „Life in the United Kingdom: A Journey to Citizenship – 2nd Edition”, która kosztuje £9.99. Koszt egzaminu to £50.00. Najbliższe centrum egzaminacyjne w okolicach Southampton znajduje się w Eastleigh.

Osoby, które nie znają żadnego z wymaganych języków, powinny ukończyć kurs języka angielskiego i obywatelstwa (ESOL course in English with citizenship). Link do stron z informacjami znajduje się na końcu dokumentu.

Po otrzymaniu certyfikatu ukończenia kursu lub zdanego egzaminu, następuje czas na wypełnienie aplikacji i skompletowanie dokumentów, które trzeba do niej załączyć.

Należy wydrukować formularz AN (Application form AN) oraz dokumenty ze szczegółowymi informacjami jak wypełnić ten formularz (Guide and Booklet AN)

Dokumenty, które trzeba załączyć z formularzem rożnią się w zależności od indywidualnych historii aplikantów. Dlatego bardzo ważne jest dobre zapoznanie się z instrukcjami do dormularza AN, gdzie podana jest szczegółowa lista akceptowanych dokumentów dla każdego wymogu.

Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji, należy skontaktować się z lokalnym Register Office, aby zapisać się na ceremonię wręczenia obywatelstwa. Nowe obywatelstwo wchodzi w życie z dniem tejże ceremonii i wręczenia certyfikatu naturalizacji.

Koszty

 • Egzamin – £50.00 + książka (£9.99) = £59.99
 • Aplikacja (1 osoba) – £851.00*
 • Aplikacja (2 osoby – małżeństwo lub osoby pozostające z cywilnym związku, które mieszkają razem i składają aplikację w tym samym czasie) – £1,317.00*

* Koszt ten pokrywa rozpatrzenie aplikacji oraz ceremonii nadania obywatelstwa. Koszt nie pokrywa wydania brytyjskiego paszportu.

ŹRÓDŁOeuwelcome
PoprzedniIle kosztuje budowa domu? Policz zanim zaczniesz
NastępnyChild benefit. Wszystko o zasiłku na dziecko w UK