Start Wiadomości Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii

Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii

3629
0

Na Wyspach święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia, jednak w przeciwieństwie do Polski, dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia.

W wigilijny wieczór dzieci w Wielkiej Brytanii zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja. Dorośli często spędzają Wigilię z przyjaciółmi w pubach.

Typowym daniem świątecznym w Wielkiej Brytanii jest pieczony indyk podawany z ziemniakami i warzywami 25 grudnia. Na deser serwuje się christmas pudding czyli słodki deser polewany brandy. Wolny od pracy 26 grudnia znany jako Boxing Day w dawnych czasach rozpoczynał dwunastodniowe obchody Bożego Narodzenia, które kończyły się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Nazwa Boxing Day wzięła się od pudełek z upominkami, którymi tradycyjnie obdarowywano handlarzy, służących oraz przyjaciół.

Jedną ze świątecznych tradycji na Wyspach jest obdarowywanie rodziny i przyjaciół bożonarodzeniowymi kartkami. Początki tego zwyczaju sięgają czasów królowej Wiktorii, kiedy to wykonywało się świąteczną kartkę własnoręcznie. Dziś Brytyjczycy kupują gotowe pocztówki. Wszystkie otrzymane kartki ustawia się zazwyczaj na kominku lub rozwiesza w salonie.

PoprzedniTheresa May świątecznie wezwała do zjednoczenia
NastępnyPonad 160 tys. funtów dla rodziny polskiego kierowcy