Start Wiadomości Zasiłek za 30 godzin pracy w tygodniu – Cameron wychowa młodych beneficiarzy?

Zasiłek za 30 godzin pracy w tygodniu – Cameron wychowa młodych beneficiarzy?

1120
0

David Cameron zabiera się za wychowywanie młodych Brytyjczyków i ogranicza im dostęp do państwowych świadczeń. Rządowy plan zakłada, że na benefity młodzież będzie musiała sobie zapracować.

Premier proponuje, aby osoby pobierające zasiłki dłużej niż pół roku pracowały społecznie w wymiarze 30 godzin tygodniowo, za co otrzymywałyby symboliczne wynagrodzenie. Działanie to ma na celu aktywizację tzw. „neets”, czyli młodych dorosłych, którzy się nie uczą, nie pracują, ani nie przyuczają do żadnego zawodu. Prace, które mieliby wykonywać będą polegały na przykład na pomocy osobom starszym czy wykonywaniu zadań zleconych przez lokalne organizacje charytatywne.

Rządowa propozycja zakłada, że osoby pomiędzy 18 a 21 rokiem życia nie będą uprawnione do pobierania Jobseeker’s Allowance. Dla tej grupy wiekowej wprowadzone zostanie nowe świadczenie – Youth Allowance, w wysokości 57,35 funtów tygodniowo i 1,91 funta za godzinę pracy.

Zdaniem premiera, nowy plan pozwoli „efektywnie walczyć z długotrwałym bezrobociem wśród młodzieży”. Cameron zaznaczył, że nie wprowadza reform tylko po to, aby zaoszczędzić pieniądze. „Chcemy odmienić ludzkie losy i sprawić, że będziemy żyć w państwie, w którym praca jest wynagradzana i wszyscy obywatele mają szansę na lepszą przyszłość” – powiedział Cameron na spotkaniu z wyborcami w Hove.

Premier zaznaczył jednak, że nie ma nic za darmo, a młodzi ludzie powinni na swoje utrzymanie zapracować i „przysłużyć się społeczeństwu”. „Chcemy aby młodzież zeszła z utartej ścieżki prowadzącej ze szkolnego podwórka przez pośredniak, do domu, utrzymywanego ze świadczeń socjalnych” – twierdzi Cameron.

Nowy plan będzie początkowo finansowany ze środków, jakie w sferze socjalnej udało się zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu Universal Credit.

Youth Allowance będzie wypłacany przez sześć miesięcy. Po tym okresie młodzi ludzie będą zobowiązani podjąć pracę lub zgłosić się na proponowane przez urzędników szkolenie.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniŻycie w UK będzie tańsze – inflacja spadła poniżej zera pierwszy raz od 55 lat
NastępnyGwiezdne Wojny w Winchester