Start Polecane Zamki w Anglii zagrożone przez zmiany klimatu

Zamki w Anglii zagrożone przez zmiany klimatu

271
0

Zamki, które stoją od setek lat, są zagrożone zniszczeniem przez zmiany klimatu, ostrzega organizacja charytatywna English Heritage.

Organizacja charytatywna, która zarządza ponad 400 zabytkami w całej Anglii, zwróciła uwagę na sześć zamków zagrożonych erozją wybrzeża i podnoszeniem się poziomu mórz.

Jako najbardziej potrzebujące ochrony English Heritage wskazała zamki – Hurst i Calshot w hrabstwie Hampshire, Piel w Cumbrii, Tintagel w Kornwalii, fort Bayard’s Cove w Devon oraz mury garnizonu na wyspach Scilly.

O tym, że sytuacja naprawdę jest poważna najlepiej świadczy fakt, że w lutym zeszłego roku część wschodniego skrzydła zamku Hurst – zbudowanego w latach 1541-44 – runęła do morza, bo jej fundamenty zostały podmyte.

Organizacja apeluje o pieniądze na naprawę murów i poprawę obrony przed burzami i silniejszymi falami.

„Erozja wzdłuż linii brzegowej Anglii nie jest niczym nowym, ale tempo utraty ziemi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat jest alarmujące, a niektóre scenariusze wskazują, że poziom morza może wzrosnąć nawet o metr do końca wieku. Aby ustawić to w jakimś kontekście – w ubiegłym wieku poziom morza wzdłuż południowego wybrzeża Anglii wzrósł o 14 cm” – powiedział Rob Woodside, który w English Heritage odpowiada za zabytkowe nieruchomości.

PoprzedniBank Of England znów podniósł stopę procentową
NastępnyOpublikowano pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II