Start Polecane Zakończył się globalny strajk klimatyczny

Zakończył się globalny strajk klimatyczny

356
0

Miliony ludzi począwszy od Sydney do Manili, Dhaki do Londynu i Nowego Jorku, a także w Polsce, maszerowali wzywając do pilnych działań w sprawie załamania klimatu. Dołączały kolejne kontynenty, kraje, miasta. „Globalny Strajk dla Klimatu” został zainspirowany przez 16-letnią szwedzką aktywistkę, Gretę Thunberg, nominowaną w ostatnim czasie do pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz klimatu. 

Szwedka apelowała, by uczniowie zbojkotowali piątkowe lekcje i wyszli na ulice. „Globalny Strajk dla Klimatu” miał zwrócić międzynarodową uwagę na tragiczne konsekwencje zmian dokonujących się w przyrodzie w związku z działalnością człowieka. Odbył się głównie w piątek w około 150 krajach świata.

Szacuje się, że ćwierć miliona ludzi maszerowało w samym Nowym Jorku, aby zaprotestować przeciwko bezczynności rządu w związku z kryzysem klimatycznym. Na całym świecie miliony dołączały do największych protestów klimatycznych w historii. Maszerowali młodzi, starsi, a nawet czynnie angażowano zwierzęta. Właściciele maszerowali wraz ze swoimi psami.

Tysiące pracowników wyszło ze swoich miejsc pracy, aby dołączyć do strajku. Pracownicy Microsoft, Google, Amazon, Facebook i Twitter organizowali marsze, które mogły być największą skoordynowaną akcją pracowniczą w historii branży technologicznej.

W piątek na demonstracji w Seattle ponad 3000 pracowników technicznych wyszło ze swoich miejsc pracy, a tysiące innych przyłączyło się do akcji w całym kraju, według Amazon Employees for Climate Justice, grupy wzywającej Amazon do podjęcia większych wysiłków w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Finał akcji odbył się w Nowym Jorku, gdzie znajduje się siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nastolatka stanęła tam na czele wielkiego marszu. Protesty odbywały się nieprzypadkowo przed szczytem klimatycznym ONZ, na którym omawiana będzie kwestia dotycząca zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. 

1,8 miliarda młodych ludzi na świecie musi mieć coś do powiedzenia na temat przyszłości planety.

Młodzi działacze, innowatorzy, przedsiębiorcy i osoby dokonujące zmian spotkały się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku podczas Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w sobotę 21 września, aby wywrzeć presję na światowych liderach, aby podjęli działania w celu zapobiegania zmianom klimatu.

Obecnie na świecie żyje 1,8 miliarda młodych ludzi, co stanowi największą liczbę w historii, dlatego ważne jest, aby mieli wpływ na przyszłość naszej planety. Strajk szkolny na rzecz działań na rzecz klimatu rozpoczęty przez młodą szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg w jej rodzinnym mieście w Sztokholmie, a także kolejne strajki młodych ludzi na całym świecie, które nastąpiły później, pokazały, że domagają się działań na rzecz klimatu i chcą mieć decydującą rolę w procesie decyzyjnym. Czas odpowiedzieć działaniem już teraz.

Oczywiste jest, że walka ze zmianami klimatu musi obejmować wszystkich ludzi, młodych i starszych, uprzywilejowanych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, pochodzących z krajów rozwiniętych i rozwijających się. Młodzi ludzie chcą i zasługują na rolę w tym, co powinno być procesem partycypacyjnym, a strajki szkolne na rzecz działań na rzecz klimatu zrodziły się z ich chęci uświadomienia globalnym liderom ich działań i podjęcia odpowiednich zmian. Młodzi mają udział w przyszłości, ponieważ to oni odziedziczą planetę w takim stanie o jaki zadbamy. 

Podczas szczytu młodzieży odbędzie się również silny element międzypokoleniowy, który będzie kontynuowany na szczycie działań na rzecz klimatu i który pozwoli aktywistom młodzieży zarówno z globalnego południa, jak i północy zapytać światowych liderów politycznych o zajęcie się zmianami klimatu.

Greta Thunberg jest niezwykle inspirującym modelem dla młodych ludzi na całym świecie i potężnym symbolem ich chęci podjęcia działań w celu zapobiegania zmianom klimatu. To nie lada wyczyn, aby zwrócić uwagę światowych liderów w sposób, w jaki to zrobiła, dlatego w tym sensie tworzy potężny ruch na rzecz klimatu prowadzony przez młodych ludzi na świecie, którego nie można zignorować. W 2018 roku zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, który prowadziła przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Wystąpiła w tej sprawie m.in. na TEDxStockholm oraz podczas COP24, konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Katowicach.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniThomas Cook upadł
NastępnyPijany mężczyzna uderzył policjanta podczas ataku w centrum Southampton