Start Polecane Wzrost ceny znaczka pierwszej klasy o 15 pensów do 1,25 funta

Wzrost ceny znaczka pierwszej klasy o 15 pensów do 1,25 funta

342
Photo by Brett Jordan on Unsplash

Cena znaczka pierwszej klasy w Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć w październiku o 15 pensów– to trzecia podwyżka w ciągu 18 miesięcy – co będzie nowym ciosem dla konsumentów i przedsiębiorstw korzystających z usług pocztowych.

Podwyżka będzie oznaczać, że od 2 października znaczek pierwszej klasy będzie kosztować 1,25 funta – o 47% więcej niż w marcu ubiegłego roku.

Royal Mail argumentuje, że ​​wzrost cen wynika z „rosnącej presji kosztowej, wymagającego otoczenia gospodarczego i braku reformy obowiązku świadczenia usługi powszechnej (USO)”.

Lobbuje na rzecz zmian w USO, które stawia wymóg dostarczania listów do 32 milionów adresów w Wielkiej Brytanii sześć dni w tygodniu po jednej cenie i wszędzie. We wtorek organ nadzoru ds. komunikacji Ofcom oświadczył, że rozpoczyna weryfikację obowiązku świadczenia usług pocztowych i sprawdza, czy usługi „być może będą musiały ewoluować, aby lepiej odzwierciedlać zmieniające się potrzeby użytkowników usług pocztowych”.

Ogłaszając październikową podwyżkę cen, Royal Mail stwierdził, że ​​obowiązek świadczenia usługi powszechnej wymaga pilnej reformy ze względu na malejącą liczbę wysyłanych listów.

W latach 2004–2005 Royal Mail obsługiwała 20 miliardów listów rocznie, ale w latach 2022–2023 liczba ta spadła do 7 miliardów. Tymczasem o 4 mln wzrosła liczba adresów, na które należy dostarczać przesyłki.

Royal Mail podała, że ​​koszt znaczka drugiej klasy pozostanie na poziomie 75 pensów i będzie znacznie niższy od europejskiej mediany wynoszącej 94 pensy. Stwierdzono, że nieuchronna podwyżka ceny przesyłki pierwszej klasy zrówna ją z medianą europejską.