Start Polecane Wzrosła liczba zgonów dzieci z powodu inwazyjnej formy paciorkowca

Wzrosła liczba zgonów dzieci z powodu inwazyjnej formy paciorkowca

493
0

Do 15 wzrosła liczba dzieci, które zmarły w ostatnich tygodniach w Wielkiej Brytanii z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) podała, że od września we wszystkich grupach wiekowych zidentyfikowano 659 przypadków inwazyjnej formy paciorkowca grupy A, co jest wyższą liczbą w porównywalnym okresie roku niż każdym z poprzednich pięciu sezonów zimowych, a oprócz dzieci, zmarło też 47 osób dorosłych. Spośród zgonów dzieci 13 odnotowano w Anglii, a po jednym – w Walii i w Irlandii Północnej.

UKHSA wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii, występującej w gardle oraz na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.

Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną.

PoprzedniDuża ilość narkotyków klasy A skonfiskowana w Southampton
NastępnyOstrzeżenie dla osób używających frytkownic i kuchenek mikrofalowych zamiast piekarników