Start Wiadomości Wzrasta liczba antysemickich incydentów. Skala ataków największa od lat

Wzrasta liczba antysemickich incydentów. Skala ataków największa od lat

841
0
JuliusKielaitis / Shutterstock.com

Liczba przestępstw motywowanych nienawiścią do żydów była w 2014 roku najwyższa w historii i po raz pierwszy odkąd statystyki są prowadzone przekroczyła tysiąc.

Z najnowszych statystyk wynika, że w związku z zaognieniem się konfliktu w Strefie Gazy, przejawów niechęci wobec członków społeczności żydowskiej odnotowano dwa razy więcej niż rok wcześniej – dokładnie 1,168 (w 2013 – tylko 535).

Charakter incydentów był zróżnicowany – od brutalnych pobić, przez graffiti z obraźliwymi hasłami, po dewastowanie domów i synagog. Jedna z najbardziej brutalnych napaści miała miejsce w Londynie, gdzie grupa antysemitów najpierw zwyzywała, a później skatowała mężczyznę kijem baseballowym i pocięła szklanymi odłamkami. Przestępstw nienawiści dopuszczają się nawet kilkunastolatki. W jednej ze szkół w Edynburgu, 12-letni chłopiec psiknął dezodorantem w oczy swojej dziewięcioletniej koleżance, krzycząc jednocześnie „Żydzi do gazu”.

Community Security Trust, organizacja, która ataki rejestruje, prowadzi spis od 1984 roku. Zdaniem specjalistów, największy wzrost liczby przestępstw miał miejsce na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to konflikt pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami osiągnął apogeum.

Rosnąca liczba incydentów niepokoi władze. Sekretarz stanu, Theresa May określiła statystyki jako „głęboko niepokojące” i dodała, że „Wielka Brytania bez Żydów nie byłaby Wielką Brytanią”.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniBrytyjczycy będą musieli potwierdzać obywatelstwo przy rejestracji do lekarza
NastępnyPrzyszli emeryci zaoszczędzą nawet 100 tys. Rząd zapowiada zniesienie nieuczciwych opłat