Start Wiadomości Wystawa biżuterii przechwyconej podczas przemytu z Ukrainy w British Museum

Wystawa biżuterii przechwyconej podczas przemytu z Ukrainy w British Museum

304
0

Kilkadziesiąt sztuk średniowiecznej biżuterii, którą brytyjskie służby celne odkryły w nadanej z Ukrainy przesyłce, zostało zaprezentowanych w British Museum.

31 maja w British Museum w Londynie otwarto wystawę, na której zaprezentowano 86 sztuk pochodzącej z wczesnego średniowiecza biżuterii, którą celnicy przechwycili podczas próby przemytu z Ukrainy. Skarb znaleziono w zeszłym roku w przesyłce pocztowej. Zarekwirowane przedmioty będą eksponowane w British Museum do czasu, aż będzie je można bezpiecznie zwrócić do Kijowa.

Przesyłka z antykami została przechwycona w lipcu zeszłego roku na lotnisku Gatwick. Nie ujawniono, czy celnicy natrafili na nią podczas rutynowej kontroli, czy byli wcześniej poinformowani, że taka przesyłka się pojawi.

Odzyskane przedmioty to 86 ozdób, w tym datowane na XI do XIV wieku wisiory w formie krzyża będące lokalnymi wyrobami wzorowanymi na krzyżach bizantyjskich, okrągłe wisiory z motywem krzyża z tego samego okresu, ale czerpiące z tradycji kościoła rzymskiego, a także liczne pierścienie wykonane ze stopu miedzi.

PoprzedniTesco przeszkoli wszystkich swoich pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy
NastępnyPieszy ciężko ranny po wypadku na drodze w Southampton