Start Polecane Wystąpienie epidemii w domu opieki sugeruje, że wariant Covid przenosi się w...

Wystąpienie epidemii w domu opieki sugeruje, że wariant Covid przenosi się w miejscach bliskiego kontaktu

621

Po wybuchu epidemii w domu opieki w Norfolk eksperci twierdzą, że najnowszy wariant Covid-19 BA.2.86 może być na tyle zakaźny, aby mieć wpływ na miejsca, w których ludzie są w bliskim kontakcie.

Jest zbyt wcześnie, aby ocenić pełny zasięg szczepu koronawirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii 18 sierpnia i póki co nie został sklasyfikowany jako wariant budzący obawy.

Jednak w różnych częściach kraju wykryto wystarczającą liczbę niepowiązanych przypadków wirusa BA.2.86, co sugeruje, że wirus ten krąży wśród społeczności.

Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) w wyniku wybuchu Covid-19 w domu opieki w Norfolk pod koniec sierpnia 33 z 38 mieszkańców uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa, w tym także 12 członków personelu.

Jeden mieszkaniec wymagał leczenia szpitalnego, ale nie zgłoszono żadnych zgonów z powodu Covid-19.

Późniejsze badania laboratoryjne wykazały, że wariant BA.2.86 miało 22 pensjonariuszy i sześciu pracowników.

Ognisko choroby jest „wczesnym wskaźnikiem”, że wariant może być wystarczająco zakaźny, aby mieć wpływ w bliskich kontaktach, stwierdziła UKHSA – choć „jest za wcześnie”, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat zachowania BA.2.86 w szerszej populacji Wielkiej Brytanii .

UKHSA dodała, że ​​około 29 z 33 pensjonariuszy domu opieki, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność Covid-19, wyzdrowiało, podobnie jak wszyscy członkowie personelu.

Specjaliści współpracują z radą hrabstwa Norfolk, aby zapewnić porady i wsparcie w zakresie kontroli infekcji.