Start Polecane Wyspa Wight – otwarcie Polskiej Szkoły sobotniej im. ORP Błyskawica

Wyspa Wight – otwarcie Polskiej Szkoły sobotniej im. ORP Błyskawica

1894
0

W sobotę 8 września na  wyspie Wight miało miejsce otwarcie pierwszej Polskiej Szkoły Sobotniej.

Ceremonia otwarcia odbyła się w szkole w Whippingham. Dzięki ogromnemu wsparciu Dyrektora Pana Edmunda Matyjaszka dzieci mogą korzystać co sobotę z pięknej Priory School w Whippingham. Zaprojektowana przez Księcia Alberta w 1864 roku i wybudowana przez Królową Wiktorie szkoła, stała się miejscem w którym dzieci mogą poznawać polska historie, kulturę oraz doskonalić język polski.

Wśród zaproszonych gości był konsul Radosław Gromski, który na ceremonie otwarcia przyjechał wraz z rodzina i obiecał powrócić aby zwiedzić malownicza wyspę Wight.

Polska Szkoła Sobotnia na wyspie Wight nosi imię ORP Błyskawica. Dowódca OM ORP Błyskawica kmdr por. Walter Jarosz wraz z załoga przybyli na ceremonie otwarcia i nadania szkole imienia przywożąc ze sobą Polska Banderę, która uroczyście została przekazana na ręce Dyrektor Polskiej Szkoły Karoliny Adamskiej.

Nadanie imienia ORP Błyskawica ma szczególne znaczenie dla mieszkańców wyspy Wight.

ORP Błyskawica to wybudowany w latach  1935-1936 w Cowes polski okręt wojenny (niszczyciel typu Grom), który w 1937 roku wprowadzony został do służby w Polskiej Marynarce Wojennej.

W nocy z 4 na 5 maja 1942 roku hitlerowskie lotnictwo przeprowadziło intensywne bombardowanie miasta Cowes położonego na wyspie Wight.

Głównym punktem obrony przeciwlotniczej był dla miasta Cowes polski niszczyciel ORP Błyskawica . Załoga polskiego okrętu uratowała miasto przed zbombardowaniem.

Co roku mieszkańcy miasta Cowes organizują uroczystości upamiętniające obronę Cowes przez ORP  Błyskawica.

Ceremonie otwarcia swoja obecnością uświetniła również High Sheriff wyspy Wight Gioia Minghella-Giddens oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ORP Błyskawica Michael Aiken, Dr. Christopher Magier oraz major Otton Hulacki.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli również rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Sobotniej.

Uczniowie  przygotowali występ artystyczny a uwieńczeniem ceremonii był tort z wizerunkiem okrętu, który wzbudził zachwyt dzieci oraz gości.

Szkoła jest pierwsza polonijna placówka edukacyjna na wyspie Wight. Dzięki zaangażowaniu personelu oraz wsparciu rodziców mieszkańcy wyspy mogą cieszyć się Sobotnią Szkolą, która będzie również przygotowywała uczniów do egzaminów GCSE. Szkoła utrzymuje sie z opłat za zajęcia i jest organizacja charytatywna. Wszyscy nauczyciele oraz dyrekcja szkoły są wolontariuszami, których połączyła pasja do nauczania oraz chęć utworzenia miejsca, gdzie mieszkający na wyspie Wight Polacy będą mogli dokształcać swoje dzieci, spotykać sie oraz integrować. Dyrektor Karolina Adamska ma również nadzieje, ze w przyszłości uda jej sie zorganizować dyżury konsularne na wyspie ponieważ mieszkańcy wyspy Wight musza w sprawach paszportowych lub prawnych podróżować do odległego Londynu.

Opracowała. S.Rogala

PoprzedniSouthampton Boat Show już w ten weekend
NastępnyUżywane materace jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej