Start Poradniki Wymiana prawa jazdy na brytyjskie

Wymiana prawa jazdy na brytyjskie

6096

Jeśli mieszkasz na Wyspach i jesteś posiadaczem prawa jazdy, ale ciągle zwlekasz z wymianą dokumentu na angielską wersję w tym poradniku znajdziesz niezbędne informacje jak to zrobić.

Wymiana prawa jazdy z polskiego na angielskie jest prostym procesem, który można załatwić w najbliższym urzędzie pocztowym. Aby, jednak rozpocząć wymianę dokumentu należy wejść na stronę internetową https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence/y i odpowiedzieć na zadane tam pytania.

Pytania dotyczą głównie długości naszego pobytu w Wielkiej Brytanii, naszego wieku, narodowości oraz posiadanego prawa jazdy. Kolejnym krokiem procesu wymiany prawa jazdy będzie wypełnienie formularza, następnie płatność i wysyłka dokumentu w urzędzie pocztowym.

Formularz D1 niezbędny do wymiany prawa jazdy znajdziemy na stronie https://www.gov.uk/dvlaforms lub na poczcie. Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Dodatkowo do dokumentu załączono instrukcję, dzięki której formularz wypełnimy bezbłędnie. Do wypełnionego formularza należy dołączyć fotografię, którą przyklejamy w przeznaczonym do tego polu na formularzu. W specjalnej ramce uiszczamy swój podpis. Do formularza dołączamy wymagane dokumenty, czyli nasze polskie prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty, potwierdzające naszą tożsamość i potwierdzenie wpłaty. Wszystko wysyłamy na adres podany na formularzu.

Nowy dokument uprawniający nas do jazdy powinniśmy otrzymać w okresie 3 tygodni.

Opłata za wymianę dokumentu to 43 funty. Dokumenty należy wysłać za pomocą special delivery. Taka przesyłka jest ubezpieczona, dzięki czemu nie musimy się obawiać o wysyłane dokumenty. Koszt tego typu wysyłki to 10 funtów.

Brytyjskie prawo jazdy pozwala co prawda na prowadzenie samochodu posiadaczom europejskiego prawa jazdy, ale jedynie przez trzy lata od momentu zostania rezydentem Wielkiej Brytanii. Jednak w wielu przypadkach posiadanie brytyjskiego prawa jazdy znacznie ułatwia życie na Wyspach. Posiadacze brytyjskiego pozwolenia na prowadzenie pojazdu przede wszystkim oszczędzają na kosztach ubezpieczenia samochodu.