Start Polecane Wykwalifikowani pracownicy z UE opuszczą Wyspy?

Wykwalifikowani pracownicy z UE opuszczą Wyspy?

660
0

Prawie połowa wykwalifikowanych pracowników z Unii Europejskiej zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat opuścić Wielką Brytanię – pokazują najnowsze dane.

Firma konsultingowa Deloitte zbadała wpływ Brexitu na brytyjski rynek pracy. Okazało się, że chęć wyjazdu z Wielkiej Brytanii deklaruje jedna trzecia (36 proc.) pracowników z Unii. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wśród osób wysoko wykwalikowanych – aż 47 proc. rozważa możliwość wyjazdu. Deloitte ostrzega, że jeśli faktycznie do tego dojdzie, to na brytyjskim rynku pracy powstanie ogromna luka, którą będzie bardzo trudno wypełnić. Zgodnie z szacunkami największy problem będzie miała służba zdrowia, ponieważ już do tej pory odnotowano 96-procentowy spadek aplikacji na etaty pielęgniarskie – informuje Guardian. 

Badania wskazują, że unijnych pracowników do wyjazdu skłania głównie Brexit i niepewna perspektywa gospodarcza z nim związana. Duży wpływ ma też słabnąca wartość funta – niepewna waluta jest szczególnie ważna dla tych osób, które zarobione na Wyspach pieniądze wysyłają do rodzin, które zostały w rodzimych krajach.

Jednocześnie dane ujawniły, że Wielka Brytania nadal jest atrakcyjnym miejscem do pracy dla emigrantów, którzy dopiero zamierzają opuścić swoje ojczyzny – aż 57 proc. respondentów umieściło Wyspy wśród trzech najlepszych kierunków do emigracji.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWiększość mieszkańców Southampton spędzi letnie wakacje w kraju
NastępnyZabiła męża, bo zwrócił jej uwagę, że nie pościeliła łóżka