Start Wiadomości Wyciekły informacje ze spotkania May i Junckera

Wyciekły informacje ze spotkania May i Junckera

722
0

Niemiecki dziennik opisał rozmowę, która odbyła się pomiędzy Jean-Claude Junckerem a premier Theresą May 26 kwietnia w Londynie. Szef Komisji Europejskiej zapewnia, że to nie on poinformował prasę o przebiegu rozmowy i nazywa przeciek do mediów „poważnym błędem”.

W spotkaniu uczestniczył także szef gabinetu Junckera, Martin Selmayr oraz główny negocjator z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier i jego zastępczyni Sabine Weyand. Kilka dni po spotkaniu w Londynie niemiecka prasa opublikowała przebieg rozmowy. W jej trakcie szef Komisji Europejskiej miał stwierdzić, że nie widzi szans na kompromis w sprawie negocjacji oraz, że brytyjska premier nie jest przygotowana do rozmów. Według informacji przekazanych przez „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” wynika, że Theresa May nie traktuje priorytetowo sprawy praw imigrantów z UE mieszkających na Wyspach.

Podczas rozmowy spierano się także o kolejność kwestii podejmowanych w trakcie negocjacji. Zdaniem UE najpierw powinny zostać ustalone ogólne zasady „rozwodu”, a dopiero później kwestie przyszłej współpracy. Londyn natomiast chce, aby najpierw ustalić warunki umowy o wolnym handlu, a ewentualne koszty ustalić na końcu negocjacji.

Angel Merkel odpowiedzialnością za przeciek informacji do mediów obarczyła Jean-Claude Junckera. Niemiecka Kanclerz stwierdziła także, że ujawnione relacje z rozmów w Londynie z pewnością zaszkodzą negocjacjom. Szef Komisji Europejskiej zaprzecza jednak, jakoby to on miał być źródłem przecieku.

– Fakt, że poinformowano o treści tej rozmowy był poważnym błędem. Wykazuję dużą zdolność do samokrytyki, ale tego nie chcę mieć na karku – powiedział Juncker.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDziecko zamknięte w samochodzie w Hampshire. Interwencja straży pożarnej
NastępnyFestyn Rodzinny na Portswood