Start Wiadomości Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

585
0

Wielka Brytania idzie do urn w trzecich wyborach powszechnych w kraju w przeciągu niecałych pięciu lat. Poprzednie odbyły się w 2015 i 2017 r.

Lokale wyborcze w 650 okręgach wyborczych w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej otwarte zostały o godzinie 07:00 GMT.

Po zamknięciu sondaży o 22:00 GMT liczenie rozpocznie się od razu. Większość wyników ma zostać ogłoszona we wczesnych godzinach porannych w piątek.

Łącznie 650 posłów zostanie wybranych w ramach systemu stosowanego w wyborach powszechnych, w których wybierany jest kandydat, który zbierze najwięcej głosów w każdym okręgu wyborczym.

W 2017 r. Newcastle Central był pierwszym okręgiem wyborczym, który ogłosił swój wynik około godziny po zamknięciu sondaży.

Wybory w Wielkiej Brytanii tradycyjnie odbywają się co cztery lub pięć lat. Ale w październiku deputowani głosowali za drugim sondażem. To pierwsze zimowe wybory od 1974 r. i pierwsze w grudniu od 1923 r.

Każdy, kto ukończył 18 lat, jest uprawniony do głosowania, o ile jest obywatelem brytyjskim lub kwalifikującym się obywatelem Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii i zarejestrował się do głosowania. Rejestracja została zamknięta 26 listopada.

Szczegółowe informacje na temat miejsca głosowania można znaleźć na stronie internetowej Komisji Wyborczej, a także na kartach wyborczych wysyłanych do gospodarstw domowych.

Premier Boris Johnson oddał głos – odwiedził lokal wyborczy w Westminster, zabierając ze sobą swojego psa, Dilyn.

Lider partii pracy Jeremy Corbyn, lider Liberalnej Demokracji Jo Swinson, lider SNP Nicola Sturgeon, współprzewodniczący Partii Zielonych Jonathan Bartley i lider Plaid Cymru Adam Price powinni również wkrótce odwiedzić lokale wyborcze.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZakaz wieszania świątecznych stroików na drzwiach w domach w Southampton
NastępnyMężczyzna uznany winnym gwałtu na studentce w jednym z parków w Southampton