Start Wiadomości Wybieramy prezydenta RP

Wybieramy prezydenta RP

1041
0

Dziś wybory na prezydenta RP. Wielu komentatorów jest zgodnych, że takiej kampanii w najnowszej historii Polski jeszcze nie było. Wśród kandydatów mamy bowiem obecnego prezydenta, o którego kampanii można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że prowadzona jest w stylu amerykańskim, jego głównego kontrkandydata, który nie może wyjść z cienia właściwego przywódcy partii, a także – między innymi – popierana przez SLD przedstawicielka płci pięknej, której zabrakło środków na kampanię w trakcie jej trwania. Co wyróżnia kandydatów? Czym mogą się pochwalić?

Grzegorz Braun

Urodzony 11 marca 1967 roku w Toruniu. Reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych. W 1988 i 1989 uczestniczył w protestach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich, przeciwnik Unii Europejskiej. W 2010 roku bez powodzenia kandydował do rady miasta Wrocławia z listy komitetu Polski Wrocław. Kandydat bezpartyjny. Główne postulaty: obrona wiary katolickiej, przywrócenie kary śmieci, całkowity zakaz aborcji.

Andrzej Duda

Urodzony 16 maja 1972 roku w Krakowie, ukończył wydział prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. W 2006 r. premier Jarosław Kaczyński powołał go na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Odwołano go w 2007 w związku z wyborem w skład Trybunału Stanu. W 2008 r. został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W 2013 r. został rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości, a w 2014 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Jednym z jego głównych postulatów jest powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy Donalda Tuska: mężczyźni mieliby pracować do 65. roku życia, kobiety do 60. roku życia.

Adam Jarubas

Urodzony 17 grudnia 1974 w Busku-Zdroju, ukończył studia z zakresu historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W 2002 roku został radnym powiatu buskiego, a w 2006 roku zaprzysiężono go na marszałka województwa. W 2014 po raz trzeci został wybrany do sejmiku, utrzymał też stanowisko marszałka. Od wielu lat należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Postulaty: wzmocnienie polskiej armii, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, podniesienie płacy minimalnej, ochrona polskiej ziemi, przyspieszenie postępowań sądowych, równe traktowanie polskich przedsiębiorców.

Bronisław Komorowski

Urodzony 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich k. Wrocławia. Działacz opozycji antykomunistycznej; obronił pracę magisterską na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 roku do 2010 roku był posłem kolejnych kadencji Sejmu, w latach 2000-2001 był ministrem obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka. W 2005 roku został wicemarszałkiem Sejmu, w 2007 r. – marszałkiem Sejmu. 4 lipca 2010 r. wygrał wybory prezydenckie. Od 2001 roku był członkiem Platformy Obywatelskiej. Obecnie nie jest członkiem żadnej partii. Prywatnie – żonaty z Anną Dembowską. Mają pięcioro dzieci.

Janusz Korwin-Mikke

Urodzony 27 października 1942 roku w Warszawie. Założyciel i prezes Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności oraz Kongresu Nowej Prawicy. Poseł na Sejm I kadencji. Czterokrotnie kandydował także na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2014 kierowany przez niego KNP w wyborach do europarlamentu zajął 4. miejsce, Korwin-Mikke wywalczył jeden z czterech mandatów. – Będę dbał o siłę i godność Rzeczypospolitej, gwarantowaną przez silną, sprawną stutysięczną armię, prawdziwą armię, a nie armię urzędników. Bo nie ma polityki zagranicznej bez silnej armii – mówi w swoim programie wyborczym.

Marian Kowalski

Urodzony 15 sierpnia 1964 roku w Lublinie. Przedsiębiorca, kulturysta, instruktor sportowy i ochroniarz. W 1993 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej. W 2010 roku związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym, współorganizował Marsze Niepodległości. Jest wiceprezesem nowo powstałej partii Ruch Narodowy. Startuje pod hasłem „Silny człowiek na trudne czasy”. Postulaty: zmiany w Konstytucji gwarantujące realną władzę Prezydenta – na wzór amerykański; prymat interesu narodowego oparty na zasadach: praca w Polsce najpierw dla Polaków, polska ziemia i handel w w polskich rękach.

Janusz Palikot

Urodzony 26 października 1964 roku w Biłgoraju. Polski przedsiębiorca, polityk, działacz opozycyjny, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Studiował na wydziale filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związany z Platformą Obywatelską. W 2010 roku zostało zarejestrowane wspierające go Stowarzyszenie „Ruch Poparcia Palikota”. W 2011 roku do rejestru wpisano nową partię – Ruch Palikota, a 2 lipca 2011 został wybrany na przewodniczącego tej partii. W 2013 roku Ruch Palikota przekształcił się w ugrupowanie Twój Ruch.

Magdalena Ogórek

Urodzona 23 lutego 1979 roku w Rybniku na Śląsku; publicystka, dr nauk humanistycznych, była komentatorka telewizyjna oraz dziennikarka TVN24BIŚ. Od 2008 do 2010 – ekspert w klubie parlamentarnym SLD. W latach 2002-2005 – pracownik administracji państwowej. Prywatnie: mężatka oraz matka. Jej najważniejsze postulaty to: powołanie komisji kodyfikacyjnej, która napisze prawo od nowa, obniżenie podatków, zniesienie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej, nowe prawo podatkowe, rozwój rodzimego przemysłu zbrojeniowego zamiast kupowania gotowych produktów od sojuszników. Bezpartyjna.

Paweł Kukiz

Urodzony 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie (woj. opolskie). Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, a także prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie ma żonę Małgorzatę oraz trzy córki. Polski wokalista, autor tekstów i piosenek, w latach 1984-2013 był liderem zespołu Piersi, w 2003 roku wydał także płytę w duecie z Janem Borysewiczem. W 2014 r., z ramienia komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, został wybrany na radnego sejmiku województwa dolnośląskiego. Jednym z jego postulatów jest m.in. wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu – na wzór Wielkiej Brytanii.

Paweł Tanajno

Urodzony 17 grudnia 1975 roku w Warszawie. Studiował na wydziale prawa UMK w Toruniu. Obecnie zajmuje się doradztwem w zakresie marketingu internetowego. Związany z PO, Ruchem Palikota, trzy lata temu związał się z Demokracją Bezpośrednią. – Nie jesteśmy ani prawicowi, ani lewicowi – mówił w jednym z wywiadów. Postulaty: zniesienie immunitetów poselskich i senatorskich, likwidacja KRRiT i Trybubału Stanu oraz przekształcenia Senatu w izbę samorządową.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniProjekt, którego celem jest lepsze poznanie swoich sąsiadów
NastępnyAndrzej Duda wygrywa wybory