Start Polecane Wszystko, co musisz wiedzieć o majowych wyborach do Rady Miasta Southampton

Wszystko, co musisz wiedzieć o majowych wyborach do Rady Miasta Southampton

1393

Władze przeprowadzają pierwsze od ponad 20 lat powszechne wybory, w których każdy mandat jest do zdobycia.

Rozmiary okręgów również się zmieniają, a zgodnie z zaleceniami Komisji ds. Granic Samorządowych dla Anglii utworzono całkowicie nowy okręg z trzema nowymi radnymi.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach powszechnych w maju 2023 roku.

Co dokładnie się dzieje?

LGBCE stwierdziło, że Southampton ma „wysoki poziom nierówności wyborczych” i dlatego zaleciło zmiany granic okręgu.

Wiele oddziałów w Southampton zmieniło rozmiar, a w samym centrum miasta utworzono zupełnie nowy oddział: oddział Banister i Polygon.

Ponieważ każdy okręg w mieście ma trzech radnych reprezentujących go, od maja potrzebnych jest trzech nowych radnych do reprezentowania nowego okręgu, co daje łącznie 51 radnych.

Doprowadziło to do konieczności przeprowadzenia wyborów powszechnych.

W normalnych latach tylko jeden radny z każdego okręgu (jedna trzecia ogółu) musi ponownie kandydować, a w czwartym roku nie ma wyborów, więc kadencja nowego radnego trwa cztery lata.

W tym roku każde miejsce jest dostępne, a mieszkańcy będą głosować na kandydatów ubiegających się o każde z trzech miejsc w ich okręgu.

Czy mogę zarejestrować się do głosowania?

Każdy mieszkaniec Southampton może zarejestrować się do głosowania w majowych wyborach, pod warunkiem, że:

– ma skończone 18 lat

– jest Brytyjczykiem lub kwalifikującym się obywatelem Wspólnoty Narodów. Oznacza to obywateli Commonwealth, którzy mają pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii lub nie potrzebują takiego zezwolenia.

– Obywatelem Republiki Irlandii lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE).

Jak głosować?

Po pierwsze, musisz zarejestrować się, aby głosować. Termin rejestracji do głosowania w majowych wyborach samorządowych upływa w poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. o godzinie 11:59. Można to zrobić w sekcji „zarejestruj się do głosowania” na stronie internetowej rady.

Głosować można w lokalu wyborczym lub pocztą.

Aby zagłosować w lokalu wyborczym wystarczy w danym dniu zgłosić się (z dokumentem tożsamości ze zdjęciem) i oddać głos.

Najbliższy lokal wyborczy można znaleźć w sekcji „znajdź swój lokal wyborczy” na stronie internetowej rady.

Jeśli chcesz głosować korespondencyjnie, musisz złożyć wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego na stronie internetowej rady.

Termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne w wyborach samorządowych w czwartek 4 maja 2023 r. upływa we wtorek 18 kwietnia o godzinie 17:00.

Formularz zgłoszeniowy do głosowania korespondencyjnego można wypełnić na stronie internetowej Komisji Wyborczej. Link do tego można znaleźć w sekcji głosowania korespondencyjnego na stronie internetowej rady miasta.

Po wypełnieniu formularza wyślij go na następujący adres: Electoral Registration Officer, Southampton City Council, Civic Centre, Southampton, SO14 7LY.

Kartę do głosowania otrzymasz w odpowiednim czasie przed wyborami.

Wypełnij ją, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu – i włóż do skrzynki pocztowej. (Adres jest już na kopercie zewnętrznej).

Aby Twój głos oddany drogą pocztową został policzony, musi dotrzeć do zespołu wyborczego w Twojej radzie lokalnej do godziny 22:00 w dniu głosowania.

Głosować można także przez pełnomocnika. Ma to miejsce, gdy wyrażasz zgodę na to, aby ktoś inny głosował w twoim imieniu i może to być w lokalu wyborczym lub pocztą.

Musisz złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika, wypełniając formularz na stronie internetowej Komisji Wyborczej, który można znaleźć w sekcji „głosowanie przez pełnomocnika” na stronie internetowej rady.

Termin składania wniosków o udzielenie pełnomocnictwa w wyborach samorządowych w czwartek 4 maja 2023 roku upływa we wtorek 25 kwietnia 2023 roku o godzinie 17:00.

Wybory odbędą się w czwartek, 4 maja 2023 roku. Liczenie głosów ma się odbyć w piątek 5 maja – dzień po dniu głosowania.