Start Polecane Wielka Brytania złoży wniosek o wejście do porozumienia handlowego na Pacyfiku

Wielka Brytania złoży wniosek o wejście do porozumienia handlowego na Pacyfiku

488
0

Rok po oficjalnym opuszczeniu UE, Wielka Brytania złoży wniosek o przystąpienie do strefy wolnego handlu z 11 krajami Azji i Pacyfiku. Rząd twierdzi, że dołączenie do grupy „szybko rozwijających się krajów” zwiększy eksport Wielkiej Brytanii.

CPTCC (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) to umowa o wolnym handlu zawarta w 2018 r. przez 11 państw – Australię, Brunei, Chile, Japonię, Kanadę, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam – po wycofaniu się przez Stany Zjednoczone z umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP), wskutek czego ta ostatnia nie weszła w życie. Kompleksowa i progresywna umowa o partnerstwie transpacyficznym obejmuje rynek liczący około 500 milionów ludności.

W poniedziałek minister handlu międzynarodowego Liz Truss podczas rozmowy z ministrami z Japonii i Nowej Zelandii formalnie złoży wniosek o członkostwo, a jak się oczekuje, negocjacje w tej sprawie zaczną się wiosną. Informacja o złożeniu wniosku o przystąpienie do CPTPP została podana w przededniu przypadającej w niedzielę pierwszej rocznicy formalnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednym z głównych argumentów zwolenników Brexitu było to, że Wielka Brytania będzie mogła prowadzić własną politykę handlową i samodzielnie zawierać umowy handlowe.

PoprzedniPodwójne obywatelstwo. Jak je zdobyć? Podpowiadamy
NastępnyPonad 100 000 funtów grzywny dla palaczy za zaśmiecenie ulic