Start Brexit Wielka Brytania zaoferuje obywatelom UE trzyletnie wizy po Brexicie bez umowy

Wielka Brytania zaoferuje obywatelom UE trzyletnie wizy po Brexicie bez umowy

1195
0

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w środę trzyletni program imigracyjny, który ma objąć większość obywateli europejskich, którzy chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii po Brexicie bez porozumienia, w ramach działań mających na celu uspokojenie biznesu, dzięki czemu będą mogli nadal rekrutować potrzebnych pracowników .

Nowa polityka pozwoli imigrantom i ich bliskim członkom rodziny z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)  i Szwajcarii składanie wniosków o zamieszkanie i pracę w Wielkiej Brytanii przez okres do trzech lat.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii powiedziało, że program ma potrwać do końca 2020 r., sygnalizując tym samym „koniec swobodnego przepływu w obecnej formie” ze strony państw członkowskich EOG.

„Obywatele tych państw przeprowadzając się do Wielkiej Brytanii po tym, jak opuściliśmy UE i do końca 2020 r. będą mogli uzyskać tymczasowy status imigracyjny na trzy lata” – napisano w oświadczeniu.

„Daje to przedsiębiorstwom pewność, że po Brexicie będą w stanie rekrutować i zatrzymywać pracowników”.

Ministerstwo poinformowało, że Europejczycy nadal mogą odwiedzać Wielką Brytanię podczas krótkich podróży po Brexicie bez ubiegania się o wizę.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych wnioski o nowe trzyletnie pobyty, które zostaną uruchomione po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, będą obejmować „prosty proces online” obejmujący kontrole tożsamości, bezpieczeństwa i kontroli karnej.

Obywatel UE który osiedlił się w Wielkiej Brytanii przed Brexitem będzie mógł pozostać na czas nieokreślony w ramach odrębnego programu „statusu osoby osiedlonej” (settled status), który został już uruchomiony.

Według ministerstwa status ten uzyskało ponad milion osób.

PoprzedniTrzech pasażerów z Southampton aresztowanych za pijaństwo w samolocie
NastępnyKsiężniczka Charlotte dołączyła do swojego brata