Start Polecane Wielka Brytania wysyła plastikowe odpady do Polski i Chin

Wielka Brytania wysyła plastikowe odpady do Polski i Chin

1214
0

Tysiące ton plastikowych odpadów, pochodzących z brytyjskich gospodarstw domowych, zostało wysyłanych do Polski i Chin – donosi News Sky.

Telewizja News Sky przygotowała reportaż „Dirty Business”, w którym obnaża prawdę o tym, gdzie trafiają produkowane przez Brytyjczyków plastikowe odpady. Okazuje się, że dużo bardziej opłaca się eksportować zużyty plastik za granicę, w tym także do Polski, niż przetwarzać go na terenie kraju.

Każdego roku brytyjskie gospodarstwa domowe produkują około 22 milinów ton plastikowych odpadów, jednak tylko niewielka część poddawana jest ponownemu przetworzeniu na terenie Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że tańsza siła robocza i niższe koszty recyklingu sprawiają, że dużo bardziej opłaca się wysyłanie śmieci do Chin, czy Polski. Jednak w rzeczywistości nikt nie sprawdza, czy odpady eksportowane za granicę, faktycznie poddawane są recyklingowi.

Jak pokazuje dokument, śmieci, które trafiają do Hong Kongu często po drodze ulegają zanieczyszczeniu, co powoduje, że ich sortowanie i recykling się nie opłaca, więc zamiast do przetwórni śmieci trafiają na wysypisko. Do Chin trafiało dwie trzecie brytyjskich odpadów, jednak teraz Zjednoczonego Królestwo będzie musiało szukać innego rynku zbytu, gdyż od stycznia chiński rząd zakazał importu tworzyw sztucznych.