Start Polecane Wielka Brytania wybiera. Jutro odbywają się wybory lokalne

Wielka Brytania wybiera. Jutro odbywają się wybory lokalne

372
0

W czwartek 6 maja około 48 milionów ludzi będzie miało szansę oddać głos na prawie 5000 mandatów w wyborach w Wielkiej Brytanii.

Nad czym głosuje się w wyborach lokalnych?
W Anglii 143 rady będą głosować na około 5000 mandatów – odbywają się również wybory na 39 komisarzy policji i przestępców oraz 13 wybieranych bezpośrednio burmistrzów, w tym w Londynie. Mieszkańcy stolicy będą również głosować na 25 miejsc w Zgromadzeniu Londyńskim, a po rezygnacji posła Partii Pracy Mike’a Hilla odbywają się również wybory uzupełniające w Hartlepool .

W wyborach lokalnych w Anglii głosuje około 28 milionów ludzi. Chociaż nie odbywają się one we wszystkich obszarach, jest więcej miejsc do zdobycia niż zwykle z powodu opóźnienia zeszłorocznego głosowania. Wiele usług publicznych podlega jurysdykcji lokalnych władz, od bibliotek i opieki nad osobami starszymi po wywóz śmieci i naprawy wybojów.

W Szkocji wyborcy zadecydują o 129 deputowanych do szkockiego parlamentu w wyborach Holyrood, uznanych za najważniejsze od pierwszych w 1999 r., Podczas gdy walijscy wyborcy wybiorą 60 członków Senedd Cymru (walijskiego parlamentu). Te parlamenty są odpowiedzialne za takie zdecentralizowane sprawy, jak edukacja i zdrowie (w tym odpowiedź Covid-19), przy czym wybory w Szkocji mają również istotny wpływ na debatę wokół drugiego referendum niepodległościowego.

Jak głosować w wyborach w 2021 roku
Aby zagłosować w wyborach w 2021 r., Musieliście się zarejestrować do poniedziałku 19 kwietnia – jeśli przegapiliście ten termin, można zarejestrować się do głosowania w przyszłych wyborach krajowych na stronie rządowej.

Aby oddać swoją kartę do głosowania, musisz mieć ukończone 18 lat w Anglii lub 16 lat, aby oddać głos w parlamencie Szkocji i Walii.

Musisz być obywatelem Wielkiej Brytanii, Irlandczykiem lub obywatelem UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii, obywatelem Wspólnoty Narodów, który ma (lub nie potrzebuje) pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii lub niektórych innych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Można sprawdzić, kto ma prawo głosu w różnych typach wyborów tutaj .

Nowe zasady awaryjnego głosowania przez pełnomocnika pozwolą każdemu, kto zostanie zmuszony do samoizolacji z powodu ograniczeń Covid-19, na nominowanie wyborcy do godziny 17:00 w dniu wyborów. Zasady te pozwalają również osobom na zmianę wyznaczonego pełnomocnika do głosowania, jeśli są dotknięte koronawirusem. Jedynym innym sposobem oddania głosu w wyborach jest osobiste oddanie głosu w lokalu wyborczym, który będzie otwarty 6 maja od 7:00 do 22:00.

Twój lokal wyborczy, który prawdopodobnie będzie budynkiem publicznym, takim jak szkoła lub świetlica w pobliżu Twojego adresu, został umieszczony na karcie wyborczej przesłanej pocztą.

Jeśli zgubiłeś kartę lub jej nie otrzymałeś, możesz sprawdzić na stronie Komisji Wyborczej, wpisując tutaj swój kod pocztowy. Jeśli nie ma na niej danych lokalu wyborczego, na stronie będą znajdować się dane kontaktowe władz lokalnych, z którymi należy się skontaktować.

Po przybyciu do lokalu wyborczego otrzymasz kartę do głosowania (lub więcej niż jedną, jeśli głosujesz w wielu wyborach) z listą partii i kandydatów, na których możesz głosować. Nie musisz zabierać karty wyborczej do lokalu wyborczego.