Start Polecane Wielka Brytania: Uniwersytety mają kłopoty, grozi im bankructwo

Wielka Brytania: Uniwersytety mają kłopoty, grozi im bankructwo

557
0

Trzynaście uniwersytetów i szkół wyższych w Wielkiej Brytanii jest zagrożonych bankructwem, ponieważ pandemia koronawirusa uderza w ich finanse. 

Od wielu tygodni placówki działają bez studentów. W wyniku pandemii uniwersytety zastosowały nauczanie online, a niektórzy studenci nie planują powrotu do swoich placówek do lata 2021 r . Nie ma również pewności, czy uczniowie niebędący rezydentami Wielkiej Brytanii będą nadal chcieli uczyć się za granicą i czy uczelnie będą w stanie organizować konferencje i uzyskiwać stały dochód z zakwaterowania studentów. „Całkowity dochód brytyjskiego sektora uniwersyteckiego wynosi około 40 miliardów funtów (50 miliardów dolarów) rocznie, czyli około 1,8% dochodu narodowego”, powiedział Institute for Fiscal Studies w poniedziałkowym badaniu. „Duża część tych dochodów jest teraz zagrożona z powodu wybuchu Covid-19”. W rezultacie instytut przewiduje w swoim głównym scenariuszu, że 13 kolegiów może zbankrutować bez pomocy rządowej lub restrukturyzacji zadłużenia.

IFS przyznał, że instytucje o wyższym ryzyku upadku to te, które mają duży odsetek studentów zagranicznych i te, które mają znaczne zobowiązania emerytalne.  „Zazwyczaj są to instytucje wyższej rangi, a także studia podyplomowe oraz muzyczne i artystyczne” – czytamy w raporcie.

Jednak rząd Wielkiej Brytanii zasygnalizował, że sektor nie będzie ratowany, i zamiast tego dał uniwersytetom zielone światło, aby pobierać od studentów pełne opłaty za bieżący rok akademicki, nawet jeśli ich wykłady odbywały się online. Rząd powiedział również, że przyniesie finansowanie badań.

W ramach głównego scenariusza IFS zakładał, że tylko połowa zwykłej liczby  studentów z UE i zagranicy dołączy do brytyjskich uniwersytetów tej jesieni i że będzie o 10% mniej studentów z Wielkiej Brytanii. Przyjęto również, że do końca roku akademickiego utracono przychody z zakwaterowania, wyżywienia i konferencji. „Nasz centralny szacunek całkowitych strat długoterminowych wynosi 11 miliardów funtów lub więcej niż jedną czwartą dochodu w ciągu jednego roku” – powiedział instytut.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPrawie połowa rodziców w Southampton nie wypłaca alimentów na rzecz byłych partnerów
NastępnyP&O Cruises sprzedaje jeden ze swoich statków