Start Polecane Wielka Brytania: świadczenie socjalne będzie niższe

Wielka Brytania: świadczenie socjalne będzie niższe

893
0

Cztery miliony gospodarstw domowych stoi w obliczu „znacznego spadku” ich dochodów w związku z rządowymi planami zlikwidowania tygodniowego wzrostu kredytu o 20 funtów, ostrzega raport.

Instytut Studiów Podatkowych powiedział, że miliony osób straciłyby średnio 13 procent swoich świadczeń, gdyby cięcia nastąpiły w kwietniu zgodnie z planem. Zespół ekspertów stwierdził, że system opieki społecznej w Wielkiej Brytanii jest „gotowy do reform”, ponieważ przedstawia wybory, przed którymi stoi rząd.

Ponieważ bezrobocie już rośnie i prognozuje się gwałtowny wzrost w okresie zimowym, oczekuje się, że znacznie więcej gospodarstw domowych będzie zależnych od systemu zasiłków. Rząd ponownie w tym tygodniu sprzeciwił się wezwaniom do utrzymania podwyżki o 20 funtów wniesionej na początku pandemii. Nawet przy wzroście przeciętnych zarobków samotna bezdzietna pracownica, która straciła pracę, otrzymuje zaledwie 17 procent jej zwykłego dochodu w postaci świadczeń, jak obliczył IFS. Jednak prawdziwa przepaść jest znacznie szersza – 17% w porównaniu z 55% – po uwzględnieniu świadczeń składkowych. Są to świadczenia, w przypadku których wysokość wynagrodzenia zależy od historii zatrudnienia, a świadczenia te stanowią znacznie większą część systemów opieki społecznej w większości innych krajów.

Nowe badania przeprowadzone przez IFS przedstawiają rządowi „trudne wybory”. Ministrowie mogliby zdecydować, że podwyżka o 20 funtów tygodniowo będzie stała, co zwiększyłoby koszt kredytu uniwersalnego o 10%. Podczas oświadczenia ekonomicznego Rishi Sunak, kanclerz, dał do zrozumienia, że ​​rząd nie przedłuża tymczasowego wzrostu płatności, pomimo nacisków ze strony partii opozycyjnych i działaczy.

Również Boris Johnson odmówił zobowiązania się do trwałego zwiększenia uniwersalnego kredytu, po prostu mówiąc posłom, że rząd będzie „nadal wspierał rodziny w całym kraju”. Naciskany przez posła Partii Pracy Stephena Timmsa, premier dodał: „Oczywiście poddajemy te wszystkie sprawy ciągłemu przeglądowi”. Wendy Chamberlain, rzecznik Liberalnych Demokratów ds. Pracy i emerytur, powiedziała, że ​​rząd byłby winny „najgorszej bezduszności”, gdyby ograniczył świadczenia, podczas gdy miliony ludzi walczą. „Wraz z zakończeniem programu urlopowego, który ma się zakończyć w tym miesiącu i spodziewanymi wkrótce kolejnymi blokadami biznesowymi, bezrobocie ma wzrosnąć. Jeśli ministrowie zrealizują swój plan, miliony ludzi staną w obliczu ruiny finansowej – powiedziała. „Zwiększenie zasiłków socjalnych musi zostać przedłużone poza kwiecień przyszłego roku, wraz z przedłużeniem urlopu. Ostatecznie powinien to być dopiero początek gruntownego przemyślenia naszego systemu opieki społecznej ”.

IFS zaleca również zreformowanie zasiłku mieszkaniowego, który „dziwnie” był powiązany z czynszami w każdej okolicy w 2011 r. Oznaczało to, że rodziny na obszarach, które od tego czasu stały się droższe, kwalifikowały się do mniejszego wsparcia niż w innych równoważnych rodzinach z rodzin o niskim czynszu. Zostało to tymczasowo zlikwidowane w marcu, a dodatek mieszkaniowy był powiązany z obecnymi czynszami, co według IFS powinno być poprawą, która powinna być trwała.

Pascale Bourquin, ekonomista z IFS i autorka raportu, powiedziała: „Może istnieć argument za bardziej hojnym systemem świadczeń, ale niekoniecznie w sposobie, w jaki w tym roku szybko wprowadzono podwyżki. Wymagany jest bardziej poważny przegląd traktowania, na przykład, kosztów mieszkaniowych i osób samozatrudnionych. Po prostu powrót do systemu sprzed Covid oznaczałby powrót do świata, w którym osoby samozatrudnione UC [uniwersalny kredyt] są karane za dochody, które zmieniają się w ciągu roku, a dodatki mieszkaniowe są oparte na lokalnych czynszach sprzed dziesięciu lat ”.

Rzecznik Departamentu Pracy i Emerytur powiedział: „Ten rząd jest całkowicie zaangażowany we wspieranie rodzin o najniższych dochodach i podjął już znaczące kroki, w tym podniesienie płacy wystarczającej na utrzymanie, zakończenie zamrożenia zasiłków i zwiększenie zachęt do pracy. W tym trudnym okresie zapewniliśmy dodatkowe wsparcie socjalne o wartości 9,3 miliarda funtów, aby pomóc najbardziej potrzebującym, a także wprowadziliśmy programy ochrony dochodów, wakacje hipoteczne i dodatkowe wsparcie dla najemców oraz stale kontrolujemy te środki”.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniBrytyjski rząd wprowadza trzy poziomy restrykcji
NastępnyWydarzenia online z okazji Dnia Pamięci w Southampton