Start Polecane Wielka Brytania: Sprzedaż w Amazonie rośnie. Pracownicy narzekają na warunki i zarobki

Wielka Brytania: Sprzedaż w Amazonie rośnie. Pracownicy narzekają na warunki i zarobki

994
0

W czasie pandemii sprzedaż Amazona w Wielkiej Brytanii wzrosła o 51% do prawie 20 miliardów funtów, ale pracownicy agencji sprowadzeni do zaspokojenia popytu twierdzą, że zarobiono na „niewolniczej pracy”.

Amazon zatrudnił 25000 pracowników sezonowych w 2020 roku, ale dochodzenie Mirror z Biurem Dziennikarstwa Śledczego i ITV News wykazało, że złamał własne zobowiązania dotyczące umów zerogodzinnych.

Firma twierdzi, że nie stosuje umów zerogodzinnych i że wszyscy jego pracownicy magazynowi, w tym zatrudnieni za pośrednictwem agencji, powinni otrzymywać wynagrodzenie za co najmniej 20 godzin pracy tygodniowo, „nawet jeśli 20 godzin pracy nie jest dostępne”. Ale okazało się, że pracownicy agencyjni na ekwiwalencie umów zerogodzinnych otrzymywali znacznie mniej niż obiecane 20 godzin. Opowiadali o zmianach odwołanych w środku nocy i o byciu „widmowym” – nigdy więcej nie otrzymywali wiadomości od agencji.

Agencje rekrutacyjne Adecco i PMP Recruitment poprosiły je o podpisanie umów bez minimalnej liczby godzin i wynagrodzenia. Nathan Bone, 25 lat, ze szkockiego miasta Ayr, pracował w magazynie Motherwell firmy Amazon w North Lanarkshire w listopadzie po tym, jak hotel, z którego został przeniesiony, zbankrutował. Zatrudniony za pośrednictwem Adecco, Nathan powiedział: „Ogłoszenie o pracę wydawało się bardzo podobne do pracy na 40 godzin tygodniowo, ale dopiero gdy zaczynasz, zdajesz sobie sprawę, że jest zero godzin i jesteś na ich łasce. W pierwszym tygodniu żadne zmiany nie zostały odwołane. Potem zacząłem otrzymywać 4-5 godzinne powiadomienie o odwołaniu. Jeśli jesteś w nocy, możesz spać cały dzień tylko po to, aby się obudzić i przekonać się, że twoje zmiany są odwołane. Co najmniej przez tydzień mam zero na moim odcinku wypłaty. W grudniu prawie mnie widzieli. Przestali wysyłać SMS-y. Nie mogłem się do nikogo dodzwonić. To prawie niewolnicza praca ”. Miał otrzymać 10,70 funta za godzinę za nocną zmianę i 9,70 funta za dzienną zmianę, ale pomimo pracy od 2.30 do 10 rano, twierdzi, że nigdy nie dostał wyższej stawki i nie otrzymywał żadnej zapłaty za pierwszą zmianę.

Amazon wykorzystał jedną trzecią całej powierzchni magazynowej w Wielkiej Brytanii zeszłego lata. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie biuro zarejestrowało 8742 ogłoszeń o pracę w magazynie Amazon. W niektórych obszarach te miejsca pracy stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich wolnych miejsc pracy, z czego 92% w Szkocji.

Kanclerz Rishi Sunak rozważa wprowadzenie „podatku od Amazona” dla sprzedawców internetowych, którzy zarobili miliardy na zamknięciu. Amazon miał wskaźnik obrotu podatkowego na poziomie zaledwie 0,37% w 2020 roku. Angela Rayner, zastępca przywódcy Partii Pracy, powiedziała: „Praca powinna zapewniać bezpieczeństwo pracownikom i ich rodzinom, a nie niepewność, niepokój i dickensowskie warunki. Rząd nie może zezwalać firmom na przenoszenie ich moralnej odpowiedzialności za traktowanie swoich pracowników z przyzwoitością i szacunkiem. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na kontrakty na zero godzin. Wzrost liczby godzin zerowych i nadmierne poleganie na pracy tymczasowej to objawy zepsutego systemu, co oznacza, że ​​większość dzieci żyjących w ubóstwie żyje w rodzinach pracujących ”. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniAresztowania po przechwyceniu 2,3 ton kokainy w Portsmouth
NastępnyAnglia: Poszukiwany nie mógł znieść lockdownu, oddał się w ręce policji