Start Coronavirus Wielka Brytania rezygnuje z unijnych szczepionek na koronowirusa

Wielka Brytania rezygnuje z unijnych szczepionek na koronowirusa

632
0

Ministrowie zrezygnowali z unijnego programu szczepień przeciw wirusom, ponieważ obawiają się, że Bruksela może ograniczyć liczbę dawek dostępnych dla Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska zaprosiła królestwo do przyłączenia się do nowej „strategii UE dotyczącej szczepionek”, która ma na celu zrealizowanie wcześniejszych umów z producentami, w celu dostarczenia dziesiątek milionów dawek państwom członkowskim. 

Ministrowie byli zainteresowani programem ze względu na potencjalne korzyści skali. Do czasu, kiedy to Bruksela orzekła, że z powodu Brexitu Wielka Brytania nie będzie mogła uczestniczyć w „komitecie sterującym” programu, co oznacza, że nie będzie miała wpływu na strategię ani na podejmowanie decyzji, kto powinien otrzymać szczepionkę jako pierwszy. Były również obawy, że może to opóźnić wprowadzenie szczepionki w Wielkiej Brytanii o sześć miesięcy. Ponieważ szczepionka jest kluczem do odblokowania gospodarki, każde opóźnienie może ją kosztować dziesiątki miliardów funtów. Decyzja o rezygnacji prawdopodobnie wywoła oskarżenia o nastroje antyunijne w rządzie. Ale urzędnicy w nocy z czwartku na piątek stwierdzili, że „nie było to czynnikiem”.

Zjednoczonemu Królestwu zabrakłoby również prowadzenia rozmów z każdym twórcą szczepionki w rozmowach z UE. Jedno ze źródeł powiedziało: „Warunki UE były dość niezwykłe. Musielibyśmy zgodzić się na przyznanie im wyłącznych praw do negocjacji w naszym imieniu, ale w przeciwieństwie do innych członków programu, nie mielibyśmy wpływu na to, z którymi firmami negocjowali, jaką cenę uzgodnili, liczbę dawek lub dostawę harmonogram”. Inny dodał: „Warunki nie były dla nas odpowiednie. Mamy własne plany, a program unijny nie pozwoliłby Wielkiej Brytanii zrobić nic więcej niż obecnie ”.

Oxford rozpoczął pierwszą fazę badań na ludziach w kwietniu, a Imperial w zeszłym miesiącu, stawiając je wśród najbardziej zaawansowanych inicjatyw badawczych na świecie. Uważa się również, że ministrowie prowadzą zaawansowane negocjacje z głównym producentem szczepionek w sprawie planów utworzenia zakładu w Wielkiej Brytanii. Gdyby ta przystąpiła do programu UE, rząd musiałby przekazać te negocjacje do Brukseli. Urzędnicy brytyjscy stwierdzili również, że niewiele jest dowodów na to, że UE będzie w stanie negocjować niższe ceny – i że Wielka Brytania mogłaby lepiej zawrzeć umowy, działając samodzielnie.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNoszenie maseczki w sklepach w UK może być wkrótce obowiązkiem
NastępnyKoronawirus: problemy z otwarciem odkrytych basenów