Start Brexit Wielka Brytania rezygnuje z programu Erasmus

Wielka Brytania rezygnuje z programu Erasmus

518
0

Wielka Brytania rezygnuje z udziału w akademickim programie Erasmus. W miejsce Erasmusa brytyjski rząd powoła nowy schemat wymiany studenckiej. Patronem programu ma być angielski matematyk Alan Turing.

Premier Boris Johnson przyznał, ze decyzja o opuszczeniu Erasmusa była „ciężka”. Zaznaczył jednocześnie, że dzięki nowemu programowi studenci „otrzymają możliwość nauki nie tylko w europejskich uniwersytetach, ale w najlepszych uczelniach na świecie”.

Decyzja o rezygnacji z Erasmusa to pokłosie brexitu. Obecnie trwa okres przejściowy po brexicie, który upłynie 31 grudnia. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej 31 stycznia tego roku.

W programie wciąż będą mogli brać udział studenci z Irlandii Północnej. Natomiast brytyjski rząd wprowadził już nowe przepisy imigracyjne dotyczące studentów
Wcześniej prawie połowa brytyjskich studentów, którzy uczestniczyli w akademickiej wymianie, czyniła to w ramach Erasmusa. Jak podaje BBC, w 2017 roku ponad 16 tysięcy brytyjskich studentów wyjechało na zagraniczne uczelnie dzięki programowi. Natomiast w Wielkiej Brytanii w ramach wymiany studenckiej Erasmus uczyło się ponad 31 tysięcy studentów.

Niedawno Komisja Europejska podwoiła budżet Erasmusa. Środki na program w ramach perspektywy na lata 2021-2027 wynosić będą 26 miliardów euro. To o ponad połowę więcej niż w latach 2014-2020. Na większym budżecie zyskuje Polska. Zwykle roczne kwoty dla naszego kraju z programu Erasmus nie przekraczały 120 mln euro. Wyjątkiem jest trwający rok, kiedy Warszawa otrzymała 200 mln euro. Od 2021 roku kwota ta będzie jeszcze wyższa. W nowej perspektywie roczny budżet Erasmusa dla Polski wyniesie około 300 mln euro.

Wielka Brytania była na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych destynacji przez uczestników programu Erasmus.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniBrexit: Po czterech latach i sześciu miesiącach dochodzi do porozumienia
NastępnyRząd brytyjski przedstawił treść umowy z Unią Europejską