Start Brexit Wielka Brytania przygotowuje się do nowej umowy z Unią Europejską?

Wielka Brytania przygotowuje się do nowej umowy z Unią Europejską?

567
0

Brytyjska prasa pisze, że Wielka Brytania rozważa plan zawarcia umów z Unią Europejska podobnych do tych, jakie ma Szwajcaria, aby rozwiązać problem handlu z krajami UE. Nie ma jednak mowy o powrocie do swobodnego przepływu osób.

Według gazety The Sunday Times, minister finansów Jeremy Hunt zasugerował w tym tygodniu, że rząd Rishiego Sunaka zamierza zerwać z podejściem przyjętym przez Borisa Johnsona i usunąć zdecydowaną większość barier w handlu z UE.

Prywatnie wysokie źródła rządowe wskazują, że taki handel bez barier wymagałby przejścia w ciągu następnej dekady do relacji w stylu szwajcarskim, ale podkreślają, że nie rozciągałoby się to na powrót do swobody przepływu osób.

„Jest to oczywiście coś, czego UE nigdy by nam nie zaoferowała z góry, ponieważ powiedzieliby, że próbujemy mieć ciastko i zjeść ciastko, ale myślę, że dostaniemy to, ponieważ jest to w przeważającej mierze w interesie przedsiębiorstw po obu stronach” – przekazało cytowane przez The Sunday Times źródło rządowe.

Szwajcaria ma dostęp do jednolitego rynku unijnego poprzez szereg umów dwustronnych. Model ten obejmuje jednak też swobodę przepływu osób z UE oraz wpłaty do budżetu UE, a w ostatnich latach Bruksela naciskała również na to, by Trybunał Sprawiedliwości UE miał większy nadzór nad relacjami.

Brytyjski premier Rishi Sunak zdementował wczoraj doniesienia, jakoby jego rząd zamierzał dążyć do bliższego porozumienia z Unią Europejską, podobnego do tego, jakie z Unią ma Szwajcaria, i podkreślił, że wierzy w korzyści z Brexitu.

PoprzedniPracownicy rafinerii Fawley rozpoczęli dwutygodniowy strajk
NastępnyRoyal Mint wprowadza na rynek nową monetę kolekcjonerską o nominale 2 funtów