Start Coronavirus Wielka Brytania przekaże 100 mln dawek szczepionek dla ubogich krajów

Wielka Brytania przekaże 100 mln dawek szczepionek dla ubogich krajów

301
0

Wielka Brytania zobowiązała się, że do końca września przekaże ubogim krajom 5 mln dawek szczepionek. W ciągu najbliższego roku zostanie przekazane pozostałe 95 milionów.

Brytyjski rząd sprecyzował, że do końca września, począwszy od najbliższych tygodni, przekaże 5 milionów dawek, głównie do wykorzystania w najbiedniejszych krajach świata, a w ciągu najbliższego roku kolejnych 95 milionów dawek, z czego 25 milionów do końca 2021 r. Z tych 100 milionów 80 proc. zostanie przekazane poprzez globalny program COVAX, a reszta bezpośrednio krajom potrzebującym.

Jak podkreślono, Wielka Brytania przyczyniła się do powstania programu COVAX w zeszłym roku i jest jego czwartym największym darczyńcą, przeznaczając na ten cel 548 mln funtów. Do tej pory COVAX dostarczył 81 milionów dawek do 129 najbiedniejszych krajów świata. 96 proc. z nich stanowiły szczepionki Oxford-Astra Zeneca, których rozwój został sfinansowany przez Wielką Brytanię. Dzięki wsparciu finansowemu rządu, Oxford-AstraZeneca sprzedaje szczepionki po kosztach produkcji. Do tej pory szczepionki Oxford-Astra Zeneca otrzymało na świecie ok. pół miliarda ludzi.

PoprzedniEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy nadal obowiązuje na terenie UK?
NastępnyNiektóre opłaty parkingowe w centrum Southampton mają zostać zniesione