Start Wiadomości Wielka Brytania podatna na epidemię Eboli?

Wielka Brytania podatna na epidemię Eboli?

711
0

Grupa ministrów Wielkiej Brytanii ostrzega, że państwo podatne jest na epidemie np. Eboli, przez brak zdolności do produkowania szczepionek, które pomogłyby chronić ludzi – informuje „BBC”.

Ministrowie doceniają „heroiczne” wysiłki wolontariuszy, którzy często ryzykują własnym życiem przy próbach opanowania epidemii na świecie. Ostrzegają jednak przy tym, że Wielka Brytania nie jest w stanie pójść na przód i wyprodukować wystarczającej liczby szczepionek, które zostałyby dostarczone mieszkańcom Wysp w przypadku nagłego wypadku i zagrożenia chorobą zakaźną.

Obawą jest, że w przypadku chorób jak Ebola, która może rozprzestrzenić się dookoła świata, każdy kraj będzie troszczyć się o siebie i swoich obywateli, powodując brak dostępu do szczepionek dla Wielkiej Brytanii.

Komitet Nauki i Technologii skrytykował rząd za brak szybkiej akcji w przypadku ostatniej epidemii w 2014 roku, podczas której umarło 12,5 tys. ludzi w zachodniej Afryce. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia oznajmił jednak, że podjęto już działania, które zapewnią bardziej efektywną odpowiedź na zagrożenie w przyszłości.

– Potrzebujemy miliard funtów z funduszu Ross Fund do dalszych badań nad chorobami zakaźnymi oraz pomoc ze strony profesjonalistów z UK Vaccine Network, którzy zapewnią szybkie działanie i identyfikację choroby w ciągu 48 godzin – powiedział rzecznik resortu.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSztorm Jonas: ostrzeżenia pogodowe dla południa
NastępnyOpuszczenie UE to „ogromne ryzyko”