Start Polecane Wielka Brytania najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków

Wielka Brytania najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków

733
0

Polacy ponownie wybierają Wielką Brytanię jako najczęstszy kierunek emigracji. Biorący udział w badaniu podkreślają, że chcą zdążyć, zanim Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską.

Z raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” stworzonego przez Work Service wynika, że Polacy ponownie jako kierunek wyjazdu zarobkowego wybierają najczęściej Wielką Brytanię. W ubiegłym latach najpopularniejszym krajem były Niemcy. Obecnie wyjazd na Wyspy deklaruje 19 proc. potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski. W listopadzie ubiegłego roku liczba chętnych do wyjazdu wynosiła 14 proc. Jest to pierwszy wzrost zainteresowania kierunkiem brytyjskim od 2015 roku, kiedy ówczesny rząd zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Ponad połowa, bo aż 58 proc. ankietowanych z grupy potencjalnych emigrantów chcących wyjechać do Wielkiej Brytanii przyznało, że ich decyzja wynika z chęci zdążenia przed zakończeniem negocjacji w sprawie Brexitu. Większość tych osób obawia się zmian w przepisach imigracyjnych.

– Nie wiadomo, na jakich zasadach Wielka Brytania będzie przyjmować imigrantów, kiedy opuści UE, ani jakie świadczenia oraz warunki pracy dla cudzoziemców uda się wypracować podczas negocjacji z Brukselą. Nie ma jednak wątpliwości, że Brexit znacząco wpłynie na kierunki emigracji – do tej pory Wielka Brytania była bowiem jednym z najpopularniejszych kierunków. Za dwa lata drzwi na Wyspy mogą być już zamknięte. (…) Wyraźnie widać, że potencjalni emigranci Brexit wolą zastać na Wyspach niż w Polsce – powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Zgodnie z danymi brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie około 984 tys. Polaków.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUzbrojeni policjanci na ulicach Southampton z powodu porwania
NastępnyOgłosił na Facebooku, że trzyma w domu zwłoki żony