Start Polecane Wielka Brytania najbardziej odczuła spadek cen domów ze wszystkich dużych gospodarek europejskich

Wielka Brytania najbardziej odczuła spadek cen domów ze wszystkich dużych gospodarek europejskich

576

Wielka Brytania doświadczyła największego spadku cen domów ze wszystkich głównych gospodarek europejskich, ponieważ utrzymująca się inflacja i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych odstraszają kupujących.

Według raportu Knight Frank ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły o 3,1% rocznie w pierwszych trzech miesiącach 2023 r., w porównaniu ze spadkiem o 1% w Niemczech i wzrostem o 2,7% we Francji w tym samym okresie. We Włoszech ceny wzrosły o 1,1 proc., podczas gdy w Hiszpanii o 3,1 proc.

Inflacja cen konsumpcyjnych wynosi obecnie 8,7 procent, znacznie więcej niż cel Banku Anglii wynoszący 2 procent. Tymczasem inflacja bazowa, która wyklucza zmienne koszty, takie jak żywność i energia, podskoczyła w maju do 7,1 proc., najwyższego poziomu od 1992 roku.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych również się podwoiło, a średni two-year fix wynosi obecnie 6,47% w porównaniu z 3,25% rok temu.

Oddzielne dane opublikowane w środę pokazały, że cena przeciętnego domu rodzinnego w centrum Londynu spadła od szczytu zeszłego lata o 7,2 procent, co spowodowane jest  gwałtownie rosnącymi kosztami kredytów.