Start Polecane Wielka Brytania i UE „wzmocnią współpracę” w zakresie migracji

Wielka Brytania i UE „wzmocnią współpracę” w zakresie migracji

444
Photo by Tetiana SHYSHKINA on Unsplash

Wielka Brytania i UE na szczycie europejskim zgodziły się stworzyć nowe porozumienie robocze w celu „wzmocnienia współpracy” w zakresie migracji.

We wtorek podczas rozmowy dwustronnej na posiedzeniu Rady Europy w Islandii premier Rishi Sunak i Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślili „wspólny interes” w walce z przestępczością transgraniczną i handlem ludźmi.

Porozumienie przewiduje współpracę brytyjskich agencji z Frontex, unijnymi siłami granicznymi, nad „krytycznymi wyzwaniami operacyjnymi i strategicznymi, w tym w kwestii problemów w kanale La Manche”, powiedział rzecznik Downing Street.

Dodali, że Wielka Brytania i UE omówią szczegóły  tego nowego porozumienia roboczego”.

Premier Sunak starał się problem migracji uczynić kluczowym tematem na szczycie w Reykjaviku, ostrzegając przywódców, że międzynarodowy system kontroli handlu ludźmi „nie działa”.

Wezwał również do reformy środków strasburskich, które utrudniły jego plan wysłania migrantów do Rwandy, a także opowiadał się za trwałym wsparciem dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską inwazją.