Start Polecane Wielka Brytania i Francja zwiększają kontrole na kanale La Manche

Wielka Brytania i Francja zwiększają kontrole na kanale La Manche

573
0

Wielka Brytania i Francja zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia patroli na francuskim brzegu kanału La Manche. Ma to zapobiec podejmowanym przez nielegalnych imigrantów próbom pokonywania kanału na niewielkich łodziach.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym w sobotę przez ministrów spraw wewnętrznych Priti Patel i Geralda Darmanina, od 1 grudnia dwukrotnie zwiększy się liczba funkcjonariuszy patrolujących francuski brzeg kanału La Manche, zaś francuska straż przybrzeżna w większym stopniu będzie korzystać z najnowocześniejszych technologii przy patrolowaniu wód La Manche – dronów, radarów czy kamer termowizyjnych.

Od początku tego roku podczas prób nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii schwytano ponad 8000 osób, co jest najwyższą liczbą w historii. Brytyjski rząd podkreśla, że głównym beneficjentem obecnej sytuacji nie są sami imigranci, lecz gangi przestępcze, które pobierają od nich duże pieniądze, a następnie wysyłają w niebezpieczną podróż na pontonach lub w niewielkich łodziach.

Celem współpracy obu państw jest uczynienie przeprawy przez kanał La Manche kompletnie nieopłacalną.