Start Wiadomości Więcej zagranicznych studentów w UK

Więcej zagranicznych studentów w UK

918
0

Jak podaje „Daily Mail”, liczba studentów pochodzących spoza granic Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii wzrosła z 9 proc. w 2004 roku do 13.5 proc. w 2013.

Nowe dane ujawniają 53-procentowy wzrost obecności zagranicznych studentów na brytyjskich uniwerytetach. Najwięcej z nich pochodzi z Chin, ale także z Afryki, Indii, Bliskiego Wschodu oraz północnej Ameryki.

Statystyki te budzą podejrzenia, że uczelnie mogą rekrutować międzynarodowych studentów, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji lub poziomu języka angielskiego, by zwiększyć swoje fundusze, jako że nie mogą się oni ubiegać o dofinansowanie z państwa.

Rektorzy skarżą się, że rządowe cięcia dofinansowania dla wyższej edukacji zostawiły ich z dziurami w budżecie.

– Uniwerytety potrzebują pieniędzy, a skoro nie przychodzą one z dofinansowania od parlamentu Wielkiej Brytanii, muszą szukać rozwiązania gdzie indziej – powiedział Chris McGovern z Kampanii dla Prawdziwej Edukacji.

– Naturalne jest, że skupiają się na rekrutowaniu uczniów zza granicy, którzy muszą płacić więcej za naukę w UK.

McGovern oznajmił jednak, że studenci z Singapuru często mają wyższe kwalifikacje niż wymagane, w przeciwieństwie do tego, co podaje raport. Zgodził się jednak z tym, że jeśli student nie ma odpowiedniego poziomu angielskiego, wykłady mogą mieć gorszą jakość, ponieważ wykładowcy będą starali się dopasować.

Dane podają, że liczba studentów z Chin wzrosła aż o 78 proc., a z Indii o 28 proc., przy czym w ciągu ostatnich pięciu lat liczba ta zaczęła maleć.

W tym tygodniu minister finansów George Osborne zaznaczył, że zagraniczni studenci nie powinni być zaliczani w statystykach migracji, ponieważ ich pobyt nie jest rozważany jako stały.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZatrudnianie pielęgniarek z zagranicy może mieć negatywny wpływ na poziom opieki nad pacjentem
NastępnyParlament Wielkiej Brytanii opowiedział się za bombardowaniem Syrii