Start Polecane Więcej funtów na życie

Więcej funtów na życie

1218
0

Od kwietnia tego roku wzrośnie ustalona przez brytyjski rząd kwota „National Living Wage”, czyli godzinowa stawka pozwalająca na godne życie w Wielkiej Brytanii. Zmiana obejmie osoby mające 25 lat i więcej.

Brytyjski rząd realizuje plan wyższych pensji oraz niższych zasiłków i podatków. W ramach niego każdy pracodawca w UK będzie zobowiązany zapłacić swojemu pracownikowi mającemu 25 lat i więcej, za godzinę pracy o 50 pensów więcej od kwietnia 2016 roku. To najwyższa podwyżka od pięciu lat – ogłosiła brytyjska prasa. Kwota ta wyniesie 7,20 funta na godzinę. Living Wage to minimalna stawka, która ma pozwolić osobie pracującej w UK na godne życie.

Minimum płacowe zakłada, że osoba pracująca powinna otrzymywać wynagrodzenie, które pozwoli jej na pokrycie kosztów mieszkania, opłacenie rachunków i zdrowe odżywianie. Od początku kwietnia wypłacanie pracownikowi powyżej 25. roku życia National Living Wage stanie się obowiązkiem, który będzie musiał przestrzegać każdy pracodawca. Młodsze osoby – między 21. a 24. rokiem życia – nadal będą otrzymywały wynagrodzenie minimalne na poziomie ustalonym w październiku 2015 roku, czyli 6,70 funta.

– Wyższa stawka National Living Wage jest istotną częścią planu budowania systemu polegającego na wyższych wynagrodzeniach oraz mniejszych podatkach i zasiłkach, którego Wielka Brytania tak potrzebuje. Wspaniale widzieć, że zmiana dosięgnie ponad milion pracowników w Zjednoczonym Królestwie, a ich standard życia podniesie się – powiedział kanclerz skarbu George Osborne.

Z rządowej ankiety przeprowadzonej na 1,2 tys. osób w listopadzie i grudniu 2015 roku wynika, że około 70 proc. pracowników przyjęło pozytywnie informację o podwyżce Living Wage zapowiedzianej w zeszłym roku przez ministra Osborne’a. 59 proc. z nich zdeklarowało, że wiadomość zmotywowała ich do pracy. Zmianę odczuje ponad milion zatrudnionych.

National Minimal Wage

Rząd Wielkiej Brytanii co roku w październiku podnosi stawkę minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy, które jest mniejsze od tego, pozwalającego na tzw. „godziwe życie”. Ostatnia – w październiku 2015 roku – wyniosła 6,70 funta i wzrosła w stosunku do poprzedniej o 20 pensów. Stażyści i praktykanci otrzymali 20-procentowy wzrost wynagrodzenia – od października za godzinę pracy należy im się 3,30 funta.

O 3 proc. wzrosła też stawka godzinowa dla pracujących 18-20-latków – młodzi otrzymują wynagrodzenie na poziomie 5,30 funta za godzinę. Więcej zarabiają też 16- i 17-latkowie. Za godzinę pracy otrzymują 3,87 funta, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nieuczciwi pracodawcy

Wynagrodzenie na poziomie minimalnym jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe dla każdego pracodawcy. Ci, którzy łamią prawo, co roku trafiają na listę „nieuczciwych pracodawców”, w tym roku również rząd taką opublikował. Na tegorocznej liście brytyjskiego rządu znalazły się 92 firmy, które mimo nakazu płacą poniżej minimalnej stawki godzinowej – poinformował w lutym minister biznesu Nick Boles.

Od momentu opublikowania pierwszej takiej listy w październiku 2013 roku, aż 490 nieuczciwych pracodawców zostało ujawnionych – czytamy na stronie rządowej. Łącznie swoim pracownikom są winni ponad trzy miliony funtów i muszą zapłacić ponadto ponad milion funtów grzywny. 92 firmy, które znalazły się na liście zostały skontrolowane przez HM Revenue and Customs, czyli urząd skarbowy Wielkiej Brytanii.

Kampania

Zdaniem burmistrza Londynu, Borisa Johnsona oferowane przez rząd stawki są zbyt niskie dla londyńczyków. Z politykiem zgadzają się działacze w ramach kampanii Living Wage Foundation, która lobbuje, by godzinowa stawka była wyższa i dla całego kraju wyniosła 8,25 funta, a dla stolicy – 9,40 funta. Swoje wnioski opierają na podstawie obliczeń średnich kosztów życia w poszczególnych częściach Wysp. Według ekspertów płaca ta nie jest wystarczająco wysoka jak na koszt utrzymania w Londynie, który jest obecnie najdroższym miastem do życia na świecie.

Od 2011 roku w Londynie rozwija się także projekt, który ma na celu zachęcanie pracodawców do płacenia swoim pracownikom więcej niż jest od nich wymagane. Obecnie bierze w nim udział ponad 2000 firm. Johnson zachęca jednak, aby więcej przedsiębiorstw brało udział w tym projekcie argumentując, że wzrost płacy podwyższa produktywność pracowników oraz zapobiega zwalnianiu się ludzi, co przynosi korzyści firmie. – Ci pracodawcy nie czekają na to, co narzuci im rząd. Ich czyny pomagają zakończyć niesprawiedliwe ubóstwo pracowników w Wielkiej Brytanii – pochwaliła dyrektor organizacji The Living Wage Foundation, Sarah Vero.

National Minimal Wage (po 1 października 2015):

  • £6.70 – 21 lat i więcej
  • £5.30 – 18-20 lat
  • £3.87 – poniżej 18. roku życia
  • £3.30 – praktykanci

National Minimal Wage (od kwietnia 2016 r.)

  • £7.20 – 25 lat i więcej
PoprzedniJedenastu policjantów z Hampshire zaatakowanych w ciągu dwóch dni
NastępnyMężczyzna zaatakowany na jednej z ruchliwych ulic w Southampton