Start Coronavirus Według Sunday Times, brytyjski rząd opóźnił się z reakcją na koronawirusa

Według Sunday Times, brytyjski rząd opóźnił się z reakcją na koronawirusa

640
0

Według Sunday Times, rząd Borisa Johnsona zlekceważył zagrożenia związane z koronawirusem.

„Spóźniona o ponad pięć tygodni reakcja i zaniedbania z poprzednich lat przyczyniły się do śmierci tysięcy ludzi” – czytamy na łamach gazety. Jak ujawnia gazeta, premier Boris Johnson był nieobecny na pierwszym poświęconemu koronawirusowi posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego Cobra, które odbyło się 24 stycznia. Z różnych przyczyn był też nieobecny na czterech kolejnych posiedzeniach. Po raz pierwszy posiedzeniu sztabu w sprawie koronawirusa przewodniczył 2 marca – ponad miesiąc po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy już od połowy stycznia ostrzegali, że choroba może być znacznie bardziej niebezpieczna, niż przyznają to władze Chin, które wówczas uparcie twierdziły, iż nie ma dowodów na jej przenoszenie się z człowieka na człowieka.

Sunday Times pisze również, że w Wielkiej Brytanii od lat istniały plany awaryjne na wypadek epidemii, ale od czasu oszczędności budżetowych wywołanych przez kryzys finansowy, jaki nastąpił dziesięć lat temu, kwestia ta w praktyce przestała być postrzegana jako zagrożenie.

PoprzedniFarmy szukają pracowników do zbierania owoców i warzyw
NastępnyPrawie 2 tys. rodziców z Southampton ukaranych grzywną za nieobecność dzieci w szkole