Start Polecane Według ekspertów to supermarkety ponoszą winę za brak warzyw na półkach

Według ekspertów to supermarkety ponoszą winę za brak warzyw na półkach

310
0
Photo by Sandie Clarke on Unsplash

Rządowy ekspert ds. żywności i współzałożyciel sieci LEON Henry Dimbleby ocenił, iż to supermarkety – a konkretnie 'ich toksyczna kultura’ – odpowiadają za obecne problemy zaopatrzeniowe w kraju. Jego zdaniem, problem powtórzy się w przyszłości, jeśli nie dojdzie do znaczących zmian w polityce sklepów.

Zdaniem eksperta, sytuacja powstała na skutek tego, iż „supermarkety i dostawcy regularnie podpisują długoterminowe umowy, które nie przewidują zmiany w cenach”. O ile powyższe rozwiązanie daje pewnego rodzaju stabilność na rynkach, o tyle w razie nieprzewidzianych problemów zakłóca ono całą logistykę.

„Jeśli jakiegoś towaru zaczyna brakować, dostawcy wolą sprzedać go w innych częściach Europy, ponieważ w Wielkiej Brytanii dostaną za niego taką samą stawkę jak wcześniej” – podkreślił Henry Dimbleby.

W ostatnich tygodniach w brytyjskich sklepach brakuje wielu świeżych warzyw, w tym pomidorów, papryki i ogórków. Oficjalnym powodem są ekstremalne zjawiska pogodowe w północnej Afryce i Hiszpanii.

PoprzedniStrażacy nie będą strajkować po zaakceptowaniu nowej oferty płacowej
NastępnyŻółte ostrzeżenie pogodowe o śniegu wydane dla Southampton