W Wielkiej Brytanii uruchomiono sześciomiesięczny okres próbny, aby przetestować ideę czterodniowego tygodnia pracy.
Oczekuje się, że brytyjskie firmy wezmą udział w programie. Pracownicy tych firm otrzymają takie samo wynagrodzenie, pomimo przepracowania mniejszej liczby godzin. Zostaną jednak poproszeni o utrzymanie 100% wydajności w ciągu czterech dni w ramach pilotażowego programu uruchomionego przez 4 Day Week Global we współpracy z think tank Autonomy.
W próbie weźmie udział sześć brytyjskich firm, w tym Morrisons i Unilever.
Brendan Burchell, profesor nauk społecznych na Uniwersytecie w Cambridge powiedział: „Ten program ma ogromny potencjał, aby przejść od rozmów na temat ogólnych zalet krótszego tygodnia pracy do skoncentrowanych dyskusji na temat tego, jak organizacje mogą go wdrożyć w najlepszy możliwy sposób”.
Próba w Wielkiej Brytanii zostanie powtórzona w USA, Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.
Joe O’Connor, kierownik programu pilotażowego 4 Day Week Global, powiedział: „Coraz więcej firm przechodzi na strategie skoncentrowane na produktywności, aby umożliwić im skrócenie czasu pracy bez obniżania płac.”
„Jesteśmy podekscytowani rosnącą dynamiką i zainteresowaniem naszym programem pilotażowym.”
„Czterodniowy tydzień kwestionuje obecny model pracy i pomaga firmom odejść od prostego mierzenia, jak długo ludzie są „w pracy”, do większego skupienia się na wytwarzanych produktach. 2022 będzie rokiem, który zwiastuje tę śmiałą, nową przyszłość pracy”.