Start Wiadomości W UK przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi największa ze wszystkich krajów UE

W UK przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi największa ze wszystkich krajów UE

975
0

Wielka Brytania jest krajem największych nierówności społecznych w całej Unii Europejskiej. Wyniki badań przeprowadzonych przez fundację Improvement for Living and Working Condotions wykazały, że UK ma najgorszy współczynnik Giniego ze wszystkich krajów członkowskich.

Współczynnik Gianiego to najpopularniejszy wskaźnik dystrybucji bogactwa wśród mieszkańców danego kraju.

Zgodnie z wyliczeniami, współczynnik Gini dla Wielkiej Brytanii wzrósł drastycznie od 2008 roku i wynosi obecnie 0,404. Średnia dla UE to 0,346. Wynik UK jest alarmująco wysoki nawet w skali świata – niższy współczynnik Giniego mają nawet Stany Zjednoczone (0,400).

Innymi krajami UE, w których różnice pomiędzy biednymi a bogatymi pogłębiają się równie szybko są państwa do tej pory zmagające się ze skutkami ostatniego załamania ekonomicznego – Grecja, Austria i Węgry oraz Portugalia, która osiągnęła współczynnik najbliższy brytyjskiemu.

W raporcie czytamy: „Konwergencję wysokości zarobków w poszczególnych krajach przed 2008 rokiem motywowały głównie starania nowych państw członkowskich, aby wysokość zarobków zrównać z unijną średnią, oraz stagnacja wzrostu płac dwóch największych krajach UE”.

Analitycy twierdzą, że, pomijając szybkie tempo powiększania się nierówności finansowej w UK, na terenie reszty UE współczynnik Giniego utrzymuje się na stałym poziomie.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniDobre bo polskie: co dziesiąty Brytyjczyk kupuje polską żywność
NastępnyHigiena w samolotach: stewardessy nie myją rąk, matki przewijają dzieci na siedzeniach