Start Wiadomości W kogo uderzą zmiany w systemie podatkowym w 2015 roku?

W kogo uderzą zmiany w systemie podatkowym w 2015 roku?

1975
0

Wraz z nowym rokiem nadchodzą zmiany w systemie podatkowym w UK. Warto zapoznać się z najważniejszymi z nich, aby uniknąć przykrych niespodzianek!

Rok 2015 niesie ze sobą kolejne zmiany w zasiłkach i podatkach. O te pierwsze będzie coraz trudniej, a należności dla brytyjskiej skarbówki znacznie wzrosną! Pojawią się nawet nowe opłaty, a na terenie Szkocji powstanie lokalny urząd skarbowy.

Podatek od nieruchomości

Zmiana, która wejdzie w życie 30 kwietnia 2015 r. uderzy szczególnie w tych Polaków, którzy posiadają nieruchomości na teranie Anglii. Zgodnie z wcześniej funkcjonującymi przepisami tylko obywatele i rezydenci Anglii mieli obowiązek płacić podatek od zysków kapitałowych – najczęściej w wysokości 18 proc., dla bogatszych mieszkańców było to już 28 proc. Od kwietnia sytuacja ulegnie zmianie, również obywatele innych krajów będą musieli uiszczać podatek od nieruchomości. Cudzoziemcy, którzy lokowali spory kapitał w angielskie posiadłości, nie unikną już opodatkowania – będą musieli uiszczać należność od zysku ze sprzedaży bądź wynajmu nieruchomości.
Dlaczego zdecydowano się na podjęcie takich kroków? Otóż odpowiedź jest prosta. Jak podaje „The Guardian”, w zeszłym roku połowa nabytych w Londynie mieszkań należy do obcokrajowców. Ci z kolei mogli sprzedawać je za dość pokaźne sumy, bo zyski z nich płynące były nieopodatkowane. Możliwe, że dzięki wprowadzonym zmianom ceny mieszkań w Anglii znacząco spadną.

Szkocja pobiera podatki!

Scotland Revenue – taką nazwę będzie nosił szkocki urząd skarbowy. Decyzję o jego powołaniu przyjął szkocki parlament. Krajowy system podatkowy ruszy z dniem 1 kwietnia 2015 r. Warto zaznaczyć, że ostatnią własną instytucję poboru podatków Szkoci mieli przeszło 300 lat temu.
Jakie opłaty będą trafiać do Scotland Revenue? Podatki od transakcji związanych z gruntami i budynkami oraz podatek od składowania odpadów. Te kwoty już od kwietnia będą zasilać szkocką skarbówkę.
Według szkockich polityków to bardzo ważny krok w kierunku uniezależnienia się od Londynu. Dodatkowo skarbówka ma walczyć z ludźmi, którzy unikają płacenia podatków. – Jestem pewien, że nowy organ podatkowy będzie skutecznie walczyć z unikaniem opodatkowania, a przede wszystkim efektywnie, jak tylko to możliwe. Ustawa zapewnia mu szerokie możliwości działania. To z kolei pozwoli podjąć zdecydowane kroki przeciwko różnym sztucznym systemom i konstrukcjom pozwalającym obecnie unikać regulowania zobowiązań podatkowych – zapewnia John Swinney, szkocki minister finansów.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPolonijne szkoły zdane na siebie?
NastępnyDłuższy płatny urlop dla ojców