Start Polecane Używane materace jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej

Używane materace jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej

1000
0

Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzą, że jedną z przyczyn śmierci noworodków mogą być używane materace.

Brytyjski biznesmen i badacz Peter Mitchell bada przypadki śmierci łóżeczkowej od lat osiemdziesiątych. Odkrył on, że jedną z przyczyn śmierci noworodków mogą być pewnego rodzaju materace. Jego badania dowiodły, ze w latach osiemdziesiątych używano antymonu do pościeli jako środek ognioodporny. Wykazano, że chemikalia te mogą reagować na domowy grzyb, który tworzy się przy poceniu niemowlęcia i może powodować powstanie śmiertelnego gazu.

Jego praca doprowadziła do zakazu stosowania antymonu i ogromnego zmniejszenia liczby zgonów, z 1593 w 1988 r. do 127 w 2014 roku.

Ale Mitchell uważa, że więcej można jeszcze zrobić. Twierdzi, że pozostałe zgony wynikają ze stosowania używanych materacy. Starsze materace są bardziej narażone na grzyby i chemikalia, które mogą wytworzyć śmiercionośne gazy.

Badania dowodzą również, że drugie i kolejne dzieci są bardziej narażone na ryzyko niż pierworodne. Bardziej zagrożone są także dzieci samotnych matek oraz te z biedniejszych rodzin.

Statystyki pokazują, że niezamężne matki są dziesięć razy bardziej narażone na utratę dziecka niż matki mające pierwsze dziecko w małżeństwie.