Start Polecane Użytkownicy płacący za dostęp do energii w systemie prepaid odczuwają ciężar wysokich...

Użytkownicy płacący za dostęp do energii w systemie prepaid odczuwają ciężar wysokich cen

514
0

Według jednej z firm energetycznych, klienci korzystający z liczników energii na kartę coraz częściej rezygnują z dostępu do gazu i prądu ze względu na duże podwyżki cen.

Szef firmy Utilita, twierdzi, że podwoiła się dotychczasowa liczba klientów korzystających z energii w systemie prepaid, którzy „z własnej woli” rezygnują z dalszych doładowań, kiedy kończą im się środki na koncie. Klienci ci będą musieli od kwietnia płacić rachunki wyższe, na ogół o około 708 funtów rocznie, co oznacza wyższy wzrost niż w przypadku innych gospodarstw domowych.

Utilita jest największym dostawcą energii w systemie prepaid, obsługującym 827 tys. klientów. Według firmy, zazwyczaj o tej porze roku około 2 lub 3 proc. klientów przestawało doładowywać liczniki z powodu braku pieniędzy, jednak teraz wskaźniki te wzrosły do 5-7 proc.

Od kwietnia typowy rachunek za energię dla 4,5 miliona klientów liczników przedpłatowych – często tych najuboższych – wzrośnie o 708 funtów rocznie do łącznej kwoty 2 017 funtów, zgodnie z limitem cenowym regulatora.

Istnieją specjalne programy przyznawania voucherów, dzięki którym gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji mogą ubiegać się o dofinansowanie w nagłych przypadkach, gdy nie stać ich na opłacenie rachunków. Auriga Services jest prywatną firmą, która zapewnia takie bony dla niektórych dostawców. Firma ta odnotowała wzrost zapotrzebowania na bony o 800 proc., w marcu 2020 r. ich liczba wynosiła 1 634, a rok później już – 14 663.

British Gas, który ma największą liczbę klientów płacących w systemie prepaid w Wielkiej Brytanii, poinformował, że tej zimy rozdał już 1 800 awaryjnych voucherów na usługi energetyczne. Firma Winter Fund, dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, ma jeszcze 1,7 mln funtów niewykorzystanych w tym roku i zachęca swoich klientów do kontaktu, jeśli potrzebują pomocy.

PoprzedniOdcięcie prądu w Southampton i Netley pozostawiło domy i firmy w ciemności
NastępnyNastoletni chłopiec potrącony przez samochód w centrum Southampton