Start Polecane Uwaga kierowcy: Zmiany w brytyjskim kodeksie drogowym

Uwaga kierowcy: Zmiany w brytyjskim kodeksie drogowym

3038

Na początku 2019 roku weszły w życie kolejne zmiany w brytyjskim kodeksie drogowym. Zmianom uległy między innymi przepisy dotyczące poruszania się po drogach a także nauki jazdy i przeglądów MOT.

Najważniejsze zmiany w kodeksie drogowym:

Przepisy dotyczące wyprzedzania rowerzystów. Od 1 marca odległość z jaką należy wyprzedzać rowerzystę jadącego poboczem to przynajmniej 1,5 metra, czyli mniej więcej długość otwartych na oścież drzwi samochodu. Za nieprzestrzeganie tych nowych wytycznych będzie grozić mandat w wysokości 100 funtów i trzy punkty karne.

Przepisy dotyczące nauki jazdy. Od tego roku kandydaci na kierowców mogą w ramach nauki poruszać się po autostradzie. Dotychczas prawo w UK nie zezwalało im na poruszanie się po drogach szybkiego ruchu. Warunkiem, aby kursant wyjechał na autostradę jest samochód do nauki jazdy wyposażony w pedał sprzęgła i hamulca dla instruktora.

Przeglądy techniczne MOT. Na corocznym przeglądzie MOT nowe samochody będą musiały przejść kilka dodatkowych testów. Sprawdzone zostaną: ciśnienie w oponach, poziom zanieczyszczenia płynu hamulcowego, kontrolki zużycia klocków hamulcowych, światła cofania (dla pojazdów wyprodukowanych od września 2009 r.), światła do jazdy dziennej (dla pojazdów wyprodukowanych od marca 2018 r.).

Wprowadzono również dwie nowe kategorie wad i usterek. Dotychczas były to kategorie: „Dangerous” (poważne wady), „Major” (wady uniemożliwiające zaliczenie testu) i „Minor” (wady zaliczające test, ale odnotowywane w certyfikacie pojazdu). Teraz dochodzą jeszcze „Advisory” (wady, które mogą mieć wpływ na stan pojazdu w przyszłości) i „Pass” (kategoria, która oznacza, że samochód nie ma wad).

Inteligentne autostrady. Ci kierowcy, którzy poruszają się po zamkniętych pasach ruchu na inteligentnych autostradach, czyli tych oznaczonych czerwonym „X” będą musieli zapłacić karę w wysokości 100 funtów oraz otrzymają 3 punkty karne. Pasy z czerwonym znakiem X służą przede wszystkim do rozładowania napięcia na drodze po wypadku.

PoprzedniBrexit w pytaniach i odpowiedziach
NastępnyInformacje na temat wniosków “settled status” po polsku